Depremlerden sonra istifa eden tek Ak Partili siyasetçi

Tunceli Belediyesi'nde 2019 yılında yapılan yerel yönetimler seçiminde AK Parti'den belediye meclis üyesi olarak seçilen tek isim olan Alişan Işık, partisinden istifa etti. Işık istifa gerekçesinde deprem sorumluluğunun yerine getirilmemesini gösterdi.

Siyaset 30 Mart 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremlerin ardından iktidara yönelik istifa çağrıları yükselmişti. Ancak felaketin üzerinden geçen yaklaşık 50 gün içerisinde tek bir iktidar temsilcisi, mülki idare yetkilisi veya belediye yöneticisi sorumluluk göstermedi. Tunceli Belediyesi’nin tek Ak Partili meclis üyesi Alişan Işık ise istisna oldu.

Tunceli Emek gazetesinde yer alan habere göre Alişan Işık, istifa açıklamasında şunları söyledi:

“AK Parti saflarında çalışmaya başladığım tarihten bu yana hiçbir siyaset ayrımı yapmadan toplumsal hizmeti kendime görev bilmişken bu yönde çalışmaya başladığım gün itibariyle parti kimliğim üzerinden hem toplumsal hem de kurumsal düzeyde şahsıma yönelik sistematik yıpratma faaliyetleri içerisinde bulunan kimi şahıs ve çevreler bugün gelinen noktada, partinin il ve ilçe yönetimlerinde etkin rol oynamaya, yıllardır partiye karşı faaliyet göstermemiş gibi kabul görmeye başlamışlardır. Yönetim düzeyinde yaptığım tüm uyarılar ve sarf ettiğim çabaya karşın, bu durumun görmezden gelinmesi benim için kabul edilebilir bir durum değildir.”

Ali Sunal’ın deprem isyanı: Faciadan sonra kimsenin istifa etmemesi normal mi?

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası yaşanan ihmal ve sorumsuzluklara dikkat çeken Işık, “11 ilimizde milyonlarca insanın hayatını alt üst ederek on binlerce insanın canına mal olan büyük afet sonrası siyasal iktidarın, deprem mağduru bölgelere etkin bir müdahale gerçekleştirmekte eksik kaldığı ve iktidar sorumluluklarını yerine getirmediğini üzülerek belirtmek istiyorum” dedi.

Işık, bu sebeplerden kaynaklı AKP’den istifa ettiğini ve Tunceli Belediye Meclis üyeliği görevine bağımsız devam edeceğini belirtti.

Hatay valisini deprem yıkmadı: Milletvekilliği için istifa etti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.