Erdoğan’dan LGS mesajı: Depremzede öğrencilere ek kontenjan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımında LGS tercihlerinde deprem bölgesindeki öğrencilerin mağduriyetini giderici düzenlemeyi açıkladı. Erdoğan, "Türkiye’nin her tarafındaki sınavlı okullarda her şube için 2 ek kontenjan açacağız" dedi.

Siyaset 26 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem bölgesinde yer alan illerde liseye geçecek öğrenciler için ek kontenjan açıldığını açıkladı.

Gizemli yardımseverler depremzedelerin bakkal borcunu sıfırladıGizemli yardımseverler depremzedelerin bakkal borcunu sıfırladı

Erdoğan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“23 Haziran’da açıklanan LGS sonuçlarının tüm öğrencilerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 3 Temmuz Pazartesi günü başlayacak tercih sürecinde, 6 Şubat depremlerinden etkilenen yavrularımızın mağduriyetlerini giderici yeni bir düzenlemeyi hayata geçirme kararı aldık. Diğer öğrencilerimizi etkilemeyecek, onlar için bir mağduriyet oluşturmayacak şekilde yaptığımız düzenlemeyle, 5 Şubat 2023 tarihinde, yalnızca Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya illeri ile Gaziantep ilinin Nurdağı ve İslahiye ilçelerindeki okulların 8. sınıflarında kayıtlı olan öğrencilerimiz için bu tercih döneminde, Türkiye’nin her tarafındaki sınavlı okullarda her şube için 2 ek kontenjan açacağız. Düzenleme ile ilgili detaylar Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından 26 Haziran Pazartesi günü yayımlanacak kılavuzda yer alacaktır. Başta depremden etkilenen yavrularımız olmak üzere tüm öğrencilerimize hayırlı bir tercih süreci, keyifli bir tatil ve başarılı bir lise hayatı diliyorum.”

Erdoğan, düzenleme ile ilgili detayların Mili Eğitim Bakanlığı tarafından 26 Haziran’da yayımlanacak kılavuzda yer alacağını belirterek, başta depremden etkilenen öğrenciler olmak üzere tüm öğrencilere hayırlı bir tercih süreci, keyifli bir tatil ve başarılı bir lise hayatı diledi.

Bakan Tekin: Küçük bir pozitif ayrımcılık düşündük

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, LGS tercihi yapacak depremzede öğrencilere ek kontenjan müjdesine ilişkin, “5 Şubat 2023 tarihinde bölgedeki okullara kayıtlı olup LGS’ye giren çocuklarımıza yaraları sarma konusunda küçük bir pozitif ayrımcılık düşündük” dedi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.