HEDEP: Kayyumlu Van belediyesinin borcu iki milyara dayandı

HEDEP milletvekilleri Van Büyükşehir Belediyesi'nin borcunun iki milyar TL'ye yaklaştığına işaret eden Sayıştay raporuna dayanarak Meclis araştırması istedi.

Siyaset 24 Kasım 2023
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Van milletvekilleri kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan usulsüzlüklere dair Meclis’e araştırması önergesi verdi. Sayıştay raporuna değinilen önergede kayyumlu belediyenin borcunun iki milyar liraya yaklaştığından söz ediliyor.

Önergede “Sayıştay’ın açıkladığı mali tablolarda Van Büyükşehir Belediyesi’nin bir yıl içinde ödemesi gereken yaklaşık 209 milyon TL’lik borcu olduğu ve uzun vadeli borçlarla birlikte 2023 yılının başı itibariyle toplam borcun yaklaşık iki milyar TL’ye yaklaştığı raporlanmıştır. Sayıştay Raporu’na göre Van Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı içinde üç milyar TL’ye yakın bütçe kullanmış, 40 milyon TL faiz ödemesi yapmış, bir yıl içinde belediyeyi çeşitli adlar altında yaklaşık bir milyar TL borçlandırmış öte yandan belediye alacaklarını tahsil etmekte başarısız olmuştur” dendi.

Kılıçdaroğlu’ndan kayyum uygulamasına tepki: Meşru değilKılıçdaroğlu’ndan kayyum uygulamasına tepki: Meşru değil

 

 

‘Usulsüzlükler devam ediyor’

Önergede ihale mevzuatının ihlal edildiği ve yasaya aykırı ihale alımlarının yapıldığına vurgu yapıldı. Söz konusu usulsüzlüklere dair araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekilen önergede şunlar belirtildi:

“Van kayyumunun Sayıştay’ın 2020 ve 2021 yılında tespit ettiği usulsüzlükleri aradan geçen süreye rağmen düzeltmediği ve usulsüzlükte ısrar ettiği görülmektedir. Van Büyükşehir Belediyesi Bilanço hesaplarında 2020 yılında 103 milyon, 2021 yılında 89 milyon olan kredi borcunun 2022 yılında 1 milyar 88 milyon TL’ye yükselmesinin gerekçeleri kamuoyuna açıklanmalıdır. 2017-2023 yılları arasında Van Büyükşehir Belediyesi bütçesi kapsamında kullanılan toplam kamu kaynağı ve bu süreçteki toplam borçlanmanın kamuoyuna açıklanması gerekmektedir. Sayıştay raporunda sabit olan bu ve benzeri durumlar kayyumun belediyeyi teknik, idari, mali açıdan da yönetemediğini göstermektedir. Türkiye’de kayyum uygulamasının neden olduğu kamu zararının tespit edilmesi, belediyelerde oluşan usulsüzlük ve yolsuzlukların azaltılması için önerilerin sunulması amacıyla bir araştırma komisyonu kurulmasını teklif ediyoruz.”

HDP kazandığı 65 belediyenin 48’ine kayyım atanmıştı

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP 65 belediye kazanmıştı. 19 Ağustos 2019 tarihinde HDP’nin Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediyelerine kayyum atanmıştı. Üç büyükşehir belediyesiyle başlayan kayyum atamaları beş il, 33 ilçe ve yedi belde belediyesiyle devam etti. Kayyum atanan belediyelerin meclisi de feshedildiği için 31 Mart Seçimlerinde seçilen 807’si HDP’li toplam 1.139 meclis üyesinin üyeliği feshedildi. Bunlar arasında diğer partilerden seçilmiş meclis üyeleri de vardı.

Kayyum ve HDP Aynalı Köşk'te birleştiKayyum ve HDP Aynalı Köşk’te birleşti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.