Kabine toplantısından F-16 memnuniyeti ve uzaya yeni astronot gönderme kararı çıktı

Kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin kararın memnuniyet verici olduğunu söyledi. Ayrıca birkaç ay sonra uzaya ikinci bir astronot gönderileceğini duyurdu.

Siyaset 13 Şubat 2024
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı 3 saat 20 dakika sürdü. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan’ın gündeminde seçimden uzaya, ekonomiden savunmaya kadar birçok konu vardı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Ekonomiye dair iyimser bir tablo çizdi

“İhracatta yakaladığımız ivmeyi ocak ayında da sürdürdük. Ocak ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artışla 20 milyar dolar oldu.

En büyük önceliğimiz olan istihdamda da olumlu hava devam ediyor. Bugün TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de işsizlik oranı Aralık 2023’te bir önceki aya kıyasla 0,1 puan düşüşle yüzde 8,8 geriledi.

Uluslararası yatırımcılar ve piyasalar nezdinde Türk ekonomisine güvenin artmasından memnuniyet duyuyoruz. Türk Lirası varlıklara yönelik talebin de yükselmesiyle ülkemiz risk primindeki düşüş devam ediyor. Önümüzdeki dönemde ekonomi programımızın müspet yansımalarını enflasyon başta olmak üzere diğer alanlarda net bir şekilde göreceğiz.”

İkinci uzay macerası için tarih yakın

“Son Kabine toplantımızdan bu yana attığımız adımlardan bazılarını şu şekilde ifade edebiliriz. Milli uzay programımız kapsamında bir ilki gerçekleştirerek insanlı uzay misyonumuzu başarıyla hayata geçirdik. Türk Hava Kuvvetlerimizin yetiştirdiği seçkin pilotlardan olan Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini ve bilimsel deneylerini tamamlayarak ülkemize döndü. Biz de kendisini bugün kabul ettik. İkinci astronotumuzu da önümüzdeki aylarda yeni deneyler yapmak üzere yörünge altı uçuş için uzaya göndereceğiz. İlk uzay misyonumuzun özellikle gençlerimizde uzay çalışmalarına, astronomiye ve bilime yönelik ilgiyi artırmasından memnuniyet duyuyoruz. Ali Kuşçu, Ergani, Cezeri gibi bilim yolcularının mirasını taşıyan bir millete zaten başka türlüsü de yakışmazdı.”

Kısıtlamaların kaldırılması vurgusu

“Savunma sanayi yatırımlarımızın meyvelerini toplamayı sürdürüyoruz. Yerel imkanlarla üretilen milli fırkateynimiz TCG İstanbul’u ve ona entegre edilen çeşitli silah sistemlerini, lojistik destek gemimiz TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi’yi, dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız su üstü aracımız Marlin Sida’yı, kısacası her biri ayrı emek ve başarı örneği olan çok sayıda savunma sanayi ürününü deniz kuvvetlerimize teslim etmenin heyecanını yaşadık. ‘Denize hakim olan cihana hakim olur’ sözünün önderliğinde ilerliyoruz.

ABD ile bir süredir yürüttüğümüz F-16 talebimizin de olumlu sonuçlanmasından memnuniyet duyuyoruz. Ülkemize yönelik kısıtlamaların kaldırılması ile birlikte inşallah Türk savunma sanayi bundan sonra daha hızlı yol alacaktır.”

‘Terörü hapsettik’

“Türkiye, uyguladığı terörü kaynağında yok etme stratejisi ile bölücü terör örgütünü dar bir alana hapsetmiştir. Bölücü terör örgütünün ömrünü uzatan ana faktör kimi müttefiklerimiz ile kuzey Irak’taki bazı yapıların teröristlere verdiği desteklerdir. Türkiye elbette Irak’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygılıdır. Irak’ın teröre karşı verdiği mücadeleyi tüm samimiyetimizle destekliyoruz. Iraklı kardeşlerimizden de haklı beklentimiz, Irak topraklarının ülkemize yönelik terör eylemlerinde bir üs olarak kullanılmasına izin vermemeleridir. Gerek Dışişleri Bakanımız gerek MİT Başkanımız, gerek Milli Savunma Bakanımız bu konudaki hassasiyetlerimizi Irak makamlarına iletti.”

‘AB üyelik sürecimizi ele aldık’

“İtalya Başbakanı sayın Meloni’yi kabul ederek AB tam üyelik sürecimiz, savunma sanayi alanındaki iş birliğimizin geliştirilmesiyle ticaret ve yatırım konularını ele aldık. Nijer Başbakanı Ali Mahaman lamin Zen ile heyetinin ülkemizi ziyareti Afrika ile ilişkilerimizi tekrar gözden geçirmemize vesile oldu. Afrikalı kardeşlerimizle iş birliğimizi kazan-kazan anlayışıyla her alanda güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Amerikan Kongresi'nin F-16 satışına itiraz süresi doldu: Şimdi ne olacak?Amerikan Kongresi’nin F-16 satışına itiraz süresi doldu: Şimdi ne olacak?

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.