Reuters, Bilal Erdoğan haberinin arkasında

Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanı’nın oğlu Bilal Erdoğan’ın adının rüşvet iddialarıyla gündeme getirildiği haberi için “haberimizin arkasındayız” açıklaması yaptı. Habere dair Türkiye’deki erişim yasağı sürüyor.

Siyaset 3 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğluyla ilgili yayınladığı ve AK Parti hükümetinin tepkisine neden olan haberin arkasında olduğunu açıkladı. Reuters sözcüsünden VOA Türkçe’ye gönderilen yazılı açıklamada, “Haberimiz Thomson Reuters Güven İlkeleri ve küresel kamu yararına adil ve doğru habercilik yayınlama yönündeki bağlılığımıza uygun olarak hazırlanmıştır. Haberimizin arkasındayız” denildi.

Duvar’ın haberine göre; Reuters haber ajansı, ABD ve İsveç’teki yolsuzlukla mücadele yetkililerinin, bir ABD şirketinin İsveç’teki iştirakinin rüşvet planlarıyla ilgili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da adının geçtiği bir şikayeti incelediğini öne sürmüştü. Habere göre şirket, ürettiği bir alkolmetrenin Türkiye’de pazar hakimiyeti sağlamasına Bilal Erdoğan’ın yardımcı olması halinde, on milyonlarca dolar komisyon ödemeyi taahhüt ettiğini iddia etti.

Ak Parti’den büyük tepki çekmişti

Haberin yayınlanmasının ardından hükümet yetkililerinden sert tepkiler gelmişti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Bilal Erdoğan ile ilgili iddiaları “mesnetsiz” olarak niteleyerek, “bir senaryodan oluşturulan haberin gazetecilik tarihi açısından kara bir leke olduğunu” savunmuştu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise NATO Zivesi öncesi Reuters’ın Bilal Erdoğan’a yönelik manipülasyon ve yalan haber yapmasını kınadığını belirterek, “Herkes bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti uluslararası hukuk çerçevesinde milli menfaatleri ile hareket eder” ifadesini kullanmıştı.

Habere tepki gösterenler arasında TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de yer aldı.

93 internet sitesi yasaktan payını almıştı

AK Parti temsilcilerince yapılan açıklamaların yanı sıra 24 saat içerisinde Reuters haber içeriğine erişim engeli kararı da alındı. İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi, Reuters haberi içeriğini yayınlayan 93 haber sitesi ve Twitter adresine erişimin engellenmesine karar verdi.

Bu karar uyarınca engelleme yapılacak birinci link adresi; Reuters’ın İngilizce yayımladığı haber linki oldu. Kararda, erişim engellemesi uygulanacak Türkçe haber siteleri arasında beşinci sırada VOA Türkçe’nin Reuters haberine yer verdiği bağlantı da yer aldı. Kararda ellinci sırada ise VOA Türkçe’nin Twitter paylaşımı yer aldı. Reuters orijinal haberi linki dışında erişim engellemesi kapsamındaki tüm haber içeriklerinin Türkçe olduğu görüldü.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.