Roma gezisini kim ödedi: İmamoğlu’nun sözleri ile İBB Meclisi’ndeki savunma çelişti

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde Ak Parti Grubu 2027 Avrupa Oyunları için İBB’nin Roma’ya 73 kişiyi götürmesinin ayrıntılarını sordu. İBB Başkanı İmamoğlu’nun ‘biz ödedik’ dediği gezi için CHP’den bu kez ‘sponsorlar ödedi’ cevabı geldi.

Siyaset 11 Haziran 2024

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2027 Avrupa Oyunları’nın imza töreni için Roma’ya düzenlediği gezi hâlâ iktidar blokunun hedefinde.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 16-17 Mayıs tarihlerinde 2027 Avrupa Oyunları için düzenlenen imza törenine katılmak üzere 45’i gazeteci toplam 73 kişilik bir heyetle Roma’ya gitmiş, bu kalabalık gezinin kamu kaynaklarından ödenmesi eleştirilince de “Yaklaşık 5 yıllık görev süreci içerisinde ilk kez yurtdışındaki bir organizasyona İBB’nin bütçesinde gazetecileri getirdiğimiz bir organizasyon yaptık. Bundan daha doğal bir şey yok” açıklaması yapmıştı.

Ancak konu dün İBB Meclisi’nde gündeme geldiğinde CHP’den bu kez farklı bir açıklama geldi.

Ak Parti sordu: 4,5 milyon ödendiği doğru mu?

İBB’nin dünkü haziran ayı Meclis oturumunda Ak Partili Meclis Üyesi Abdullah Aksu bu geziyle ilgili soru önergesi verdi. Aksu’nun önergesinde yer alan sorulardan bazıları şöyle:

“İBB Başkanı 16-17 Mayıs tarihlerinde 2027 Avrupa Oyunları için düzenlenen imza törenine katılmak üzere 45’i gazeteci toplam 73 kişilik bir heyetle Roma’ya gitmiştir. Yapılan bu gezi içeriğinden daha çok katılımcı ve katılımcı sayısıyla tartışılmıştır. İmzalanacak bir metin için 73 kişinin yurtdışına götürülmesinin siyasi, hukuki, bürokratik ya da ahlaki olarak izahı var mıdır? Söz konusu geziye götürülen gazetecilerin belirlenmesinde hangi kıstaslar uygulanmıştır? Götürülen tüm gazeteciler spor gündemini takip eden gazeteciler midir? İstanbul’dan Roma’ya her gün yaklaşık 15 tarifeli sefer bulunmaktadır. 73 kişiyi toplam 1,5 milyon liraya götürmek mümkünken kiralanan uçağa yaklaşık 4,5 milyon ödendiği doğru mudur?”

‘O heyetin masrafları ve uçuşlarını biz karşılamadık’

Aksu’nun soru önergesinden sonra CHP’li Meclis Üyesi Seda Türkoğlu söz aldı. ‘Gazetecileri aşağılayan bir soru’ diyerek söze başlayan Türkoğlu şunları söyledi:

“İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu 2027 Avrupa Oyunları’nın İstanbul’da düzenlemesi konusunda imza töreni için 69 kişilik bir heyetle İtalya’nın başkenti Roma’ya gitti. Bunların 37’si ağırlıklı spor alanında çalışan gazetecilerdi. Gezinin önemi Avrupa 2027 Oyunları’nın 2036’da İstanbul’un talip olduğumuz İstanbul Olimpiyatlarının bir provası niteliğinde olması. Sıklıkla sorulan soru şu, Roma gezisine davet ettiğiniz gazetecilerin masraflarını İBB mi karşıladı? Bu soru ne yazık ki gazetecileri aşağılayan bir soru. Bunlar Türkiye’nin başarısını gözlemleyip yazacak gazeteciler. Biz gazetecileri bizim ya da partimizin propagandası için bir yere davet etmedik. Türkiye ve İstanbul’un başarısına ortak olmaları için davet edildiler. Bu yanlış bir tartışma. Gazetecilerimizin masraflarını ve uçuşları İBB değil sponsorlar karşılamıştır. Gazetecilerimiz söz konusu etkinliğe charter uçağıyla gitmiştir. Sponsorların bu masrafları karşılaması da çok doğaldır. Çünkü nihayetinde konu Türkiye’nin itibarıdır.”

Topbaş’ın Seul ziyaretini hatırlattı

Dönemin İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın 2014 yılında Güney Kore’ye düzenlenen gezide 10,5 milyon sterlin harcandığını belirten Türkoğlu “2014 yılında rahmetli Kadir Topbaş başkan döneminde Güney Kore’deki bir Seul seyahati için 356 kişiyle bir uçuş gerçekleştirilmiştir. Beş yıldızlı bir otelde 507 kişili konaklamıştır ve bu gezinin maliyeti de 10,5 milyon sterlin olarak hesaplanmıştır. Siz bugün hala Roma’yı konuşurken biz üç gün önce Brüksel’de onayı aldık” dedi.

İmamoğlu ne demişti?

İBB Başkanı İmamoğlu tartışma yaratan gezinin hemen sonrasında düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin ”Cumhurbaşkanı’nın açıklaması dışında bu toplantıyla ilgili başka eleştiriler de oldu. Masraflarının İBB tarafından karşılanması lüks olarak bulundu. Masrafları İBB mi karşıladı? Nasıl bir maliyet oldu bu gezinin” sorusuna şu yanıtı vermişti:

“Farklı şekillerde, yani tabii kurumsal karşılamamız ana gövdesinde var. Gazetecileri davet etmemiz kadar doğal bir şey yok. Kaldı ki biz yaklaşık beş buçuk yıllık görev süremiz içerisinde ilk kez yurt dışındaki bir organizasyona ya da yurt içinde de diyebiliriz hatta ilk defa İBB’nin kendi bütçesiyle getirdiğimiz bir organizasyon yaptık. Bundan daha doğal bir şey yok. Avrupa oyunları İstanbul tarihinde ilk kez yapılıyor. Bunun yadırganacak bir tarafı yok önemli bir organizasyondur. Etik kurallar, eleştirileri dinliyoruz. Bir eksiğimiz varsa bakarız, bir sonrakinde yapmayız. Ama ilk kez yapıyoruz. Bunu yüzlerce kez yapan ahalinin temsilcilerinin buna dönüp haberler yapması ve eleştirilerini de böyle enteresan bir biçimde izliyorum. Dediğim gibi biz altı yıla yakın zaman dilimi içinde ilk kez böyle bir organizasyon gerçekleştirdik.”

İmamoğlu Roma gezisi eleştirilerine yanıt verdi: Eksiğimiz varsa bakarız, bir daha yapmayızİmamoğlu Roma gezisi eleştirilerine yanıt verdi: Eksiğimiz varsa bakarız, bir daha yapmayız

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.