Tutuklu vekil Can Atalay’dan Meclis Başkanı’na yanıt

Tutuklu vekil Can Atalay, kendisi için “Karar mahkemenin sorumluluğundadır” diyen TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’a yanıt verdi ve meselenin TBMM’nin saygınlığına, anayasal ilkelere sahip çıkılması olduğunu söyledi.

Siyaset 25 Haziran 2023
Bu haber 10 ay önce yayınlandı

14 Mayıs seçimlerinde Hatay milletvekili seçilen Can Atalay, hala cezaevinde. Bu konuda hala bir adım atılmazken eleştirilerin odağında da TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş yer alıyor. Kurtulmuş Can Atalay’ın milletvekili seçilmesine rağmen tahliye edilmemesine ilişkin yaptığı açıklamada “Ben onu oradan nasıl çıkaracağım? TBMM Başkanı bir yazı mı yazacak, bir karar mı verecek mahkeme adına? Burada kararın verilmesi mahkemenin sorumluluğundadır” demişti.

Atalay, Silivri Cezaevi’nden Halk TV’nin sorularını yanıtladı ve Kurtulmuş’a cevap verdi.

Meclis Başkanı’na ‘görev’ hatırlatması

“Numan Bey’e ne meramımızı ne de meselenin ciddiyetini anlatamamışız” diyen Atalay, “Mesele, Şerafettin Can Atalay’ın cezaevinden çıkması ve Numan Bey’in bu konuda ‘iyilik yapması yahut yapmaması’ değildir. Mesele TBMM Sayın Başkanı’nın, TBMM’nin saygınlığına, anayasal ilkelere, yasama meclisinin bir üyesinin ve o üyesi vesilesi ile tümünün böylesi bir hukuksuzluğa uğramasına karşı tutum alıp almamasıdır” ifadelerini kullandı.

Numan Kurtulmuş’un doğruları dillendirmesi, hukukun ve demokrasinin gereğinin önündeki engelleri kaldırması için tutum alması gerektiğini belirten Atalay, Bu, sayın TBMM başkanının hem görevi hem de sorumluluğudur” dedi.

Adalet Bakanı’na gönderme yaptı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un, “Gezi davası dokunulmazlık kapsamında” sözlerine de değinen Atalay, “Can Atalay meselesi ile ilgili Adalet Bakanı başta olmak üzere kimi çevrelerin ‘Anayasa 14 kapsamındadır’ zorlaması herkes ama herkes açısından kaygı verici olmalıdır. Bu tür yollara tevessül edenlerin kendilerinin dahi aklına gelmeyen karanlık güçlerin ekmeklerine yağ sürdüklerini ben anımsıyorum. Hiç kuşkum yok siz de anımsıyorsunuz.

TBMM şekilleniyor: İnsan Hakları değil ‘ironi’ komisyonuTBMM şekilleniyor: İnsan Hakları değil ‘ironi’ komisyonu

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.