TÜBAD’dan Alimpijevic’e: Saygısız ve seviyesi düşük davranış…

Beşiktaş'ın geçen hafta sonu Bursaspor'u konuk ettiği maçta koç Dusan Alimpijevic'in rakip bençe doğru yaptığı hareket tepki çekmişti. TÜBAD da konuyla alakalı açıklama yayınladı.

Spor 30 Ocak 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı
Alimpijevic'in Bursaspor maçındaki hareketleri TÜBAD tarafından kınandı.

Beşiktaş, Bursaspor’u 88-59 yendi. Ezeli rakiplerin bu mücadelesinde Dusan Alimpijevic eski takımının karşısına çıktı. Ligin ilk yarısındaki gergin ortamın üstüne Akatlar Spor Salonu’nda büyük bir kalabalık vardı ve siyah-beyazlılar taraftarın desteğini arkasına alarak rakibini yendi.

Ancak maçın ardından Dusan Alimpijevic’in eski takımının bençine yönelik hareketi gündem oldu. Bursaspor cephesinden Beşiktaş koçunu kınayan bir açıklama geldi. Benzer bir açıklamayı da Türk Basketbol Antrenörleri Derneği yaptı.

Efes Bursa'yı geçti, kupa 8'lisi netleştiEfes Bursa’yı geçti, kupa 8’lisi netleşti

TÜBAD’dan yapılan açıklama şu şekilde:

“Saygıdeğer Basketbol Camiası ve Kamuoyu,

27 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’da oynanan Beşiktaş Emlakjet-Bursaspor Info Yatırım basketbol maçı sırasındaki davranışlar Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği olarak bizleri derinden üzmüş ve endişelendirmiştir. Sporun ve özellikle basketbolun ruhu, fair play prensipleri ve etik kurallar üzerine kuruludur. Bu değerlere uygun olmayan her türlü davranış, hem sporun, hem de antrenörlük mesleğinin saygınlığına zarar vermektedir.

Beşiktaş Emlakjet Basketbol takımının başantrenörü Sayın Dusan Alimpijevic’in Bursaspor Info Yatırım’ın yedek sıralarına yönelik hareketi spor etiğiyle bağdaşmayan, saygısız ve seviyeyi düşüren bir davranış biçimidir. Basketbol sahası sadece müsabakaların oynandığı bir alan değil aynı zamanda spor insanlarına örnek olunması gereken bir platformdur.

Antrenörler sadece teknik bilgi ve beceriye sahip olmakla kalmamalı, aynı zamanda etik değerlere uygun davranışlar sergileyerek bütün spor insanlarına örnek olmalıdır. Sn. Alimpijevic’in gösterdiği davranış genç antrenörlere olumsuz bir örnek teşkil etmekte ve spor etiğine aykırı bir tutum sergilemektedir.

Unutulmamalıdır ki antrenörlerin davranışları sadece teknik başarılarıyla değil sahada ve dışında sergiledikleri olumlu tutum ve davranışlarla da ölçülmektedir. Basketbol camiası bu tür olumsuz örneklerle değil örnek liderlik ve profesyonellikle anılmalıdır.

Bu olayda yalnızca Sn. Alimpijevic’in bir spor kulübünü temsil ettiği göz önünde bulundurulmamalıdır. Türk Basketbolu geniş bir topluluğun bir araya geldiği bir platformdur ve bu platformda herkes kurallara ve etik değerlere saygı göstermekle yükümlüdür. Herhangi bir konuda ayrım yapılmaksızın basketbol kimliğine yakışmayan her türlü davranış kınanacaktır.

Fenerbahçe'yi yenilgiden Papagiannis'in 25 metreden attığı mucize üçlük kurtardıFenerbahçe’yi yenilgiden Papagiannis’in 25 metreden attığı mucize üçlük kurtardı

Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği olarak bu tür davranışların tekrarlanmaması ve spor etiğine uygun hareket edilmesi için Sn. Alimpijevic’in sorumlu olduğu kurumlar tarafından gerekli önlemlerin alınacağı kanaatindeyiz. Ayrıca Avrupa basketbolunda saygı değer bir yere sahip olan Türk basketbolunun marka değeri bu tür davranışlara karşı net bir duruş sergilenerek korunmalıdır.

Sonuçta, Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği olarak basketbol camiasına ve genç spor insanlarına örnek olması beklenen bir ismin bu tür davranışlar sergilemesini kınıyor ve sporun temel değerlerine uygun davranışlar sergileme çağrısında bulunuyoruz.

Saygılarımızla,

TÜBAD Yönetim Kurulu”

Vitto Brown yıldızlaştı: Efes liderliği İzmir’de bıraktıVitto Brown yıldızlaştı: Efes liderliği İzmir’de bıraktı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.