Voleybol federasyonu THY’ye alttan almadı: Upgrade için başvurmuştuk

Türk voleybolu pazar günü uçak kriziyle sarsıldı. Milletler Ligi'nin ikinci ayağı için ABD'ye giden Filenin Sultanları ekonomi sınıfında uçunca olay oldu. THY ve Voleybol Federasyonu arasında atışma yaşandı. Federasyondan THY'ye yanıt geldi.

Spor 27 Mayıs 2024
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı
TVF'den THY'nin uçak açıklamasına yanıt geldi.

Pazar gününe Filenin Sultanları’nın paylaşımları damga vurdu. Kaptan Eda Erdem, Ebrar Karakurt, Simge Aköz gibi takımın önde gelen oyuncuları 13 saatlik ABD yolculuğunu ekonomi sınıfında yapmaya isyan etti. İsyanın sebebi boyu 1.90’nın üstündeki sporcuların zar zor oturabildiği bir yerde uzun süreli seyahat yapmak zorunda kalmasıydı. Sponsor firma Türk Hava Yolları etiketlenerek mağduriyet paylaşıldı.

İşte Ebrar Karakurt’un paylaşımı.

Kısa sürede sosyal medyada yayılan olaya THY’den “Sporun ve sporcunun en güçlü destekçilerinden olan markamız sponsoru olduğu federasyonlar için yıllık uçuş kapasitesine göre planlama yapmaktadır” şeklinde yanıt geldi.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün açıklamasına “Bu kapsamda gerçekleştirilen biletleme süreçlerine dair tüm detayların sorumluluğu ilgili federasyonlara ait olup yetkililerince sağlanmaktadır” şeklinde devam etmişti.

THY’nin açıklamasına yanıt TVF’den geldi. Voleybol Federasyonu gece saatlerinde yayınladığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

2024 FIVB Voleybol Kadınlar Milletler Ligi ikinci etap müsabakalarını oynamak üzere A Milli Kadın Voleybol takımı sporcularımız ve teknik ekibimiz bugün ABD’ye uçak yolculuğu gerçekleştirmektedir. Söz konusu uçuş hakkında THY yetkilileri tarafından federasyonumuza karşı ifadeler içeren, gerçeği yansıtmayan açıklamalar sebebi ile kamuoyunu bilgilendirmek zaruri hale gelmiştir.

Federasyonumuz, bağlı olduğu mevzuatlar gereğince Business Class bilet alamamaktadır. Söz konusu ABD seyahati öncesinde 17.05.2024 tarihinde kafilemizin seyahat listesi hem yazılı hem şifahen THY ile paylaşılarak özellikle kabin yükseltme (upgrade) konusunda destek istenmiştir.

THY, talebimize istinaden TVF’nin faaliyetlerine yönelik tüm bir sene içerisinde sadece 20 kişi için uçak müsaitliğine göre kabin yükseltme hakkı olduğunu ve bu işlemin uçuş öncesi müsaitlik durumuna göre gerçekleştirilebileceğini bildirmiştir. Takımımızın 26.05.2024 tarihindeki uçuşunda takım kafilemizden hiç kimse kabin yükseltme hakkından faydalanmamıştır.

THY ile federasyonumuz arasındaki sözleşme barter sözleşme kapsamındadır ve maddi ödeme içermemektedir. Sözleşmedeki tüm haklar federasyonumuz faaliyetlerinde uçak bileti olarak kullanılmaktadır.

Sonuç olarak söz konusu uçuşta hiçbir bilete kabin yükseltme (upgrade ) işlemi yapılmamış, uçuş listemiz de Türk Hava Yolları yetkililerince yapılan açıklamaların aksine elektronik postalarla sabit olduğu üzere 17.05.2024 tarihinde Türk Hava Yolları yetkilileri ile paylaşılmıştır. Gerçeğe aykırı yapılan açıklamaları kabul etmek mümkün değildir.

THY Şampiyonlar Ligi Finali için Mourinho’yu transfer ettiTHY Şampiyonlar Ligi Finali için Mourinho’yu transfer etti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.