Ekonomi 15 Eylül 2023
Bu haber 3 ay önce yayınlandı

Tüketim kaynaklı büyüme, Fitch’e tahmin yükselttirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, beklenenin üzerinde gelen ikinci çeyrek sonuçlarının ardından Türkiye'nin 2023'e ilişkin büyüme tahminini yüzde 2.5'ten yüzde 4.3'e yükseltti.

Fitch’in Türkiye ekonomisinin yüzde 3,8 büyüdüğü yılın ikinci çeyreğine ilişkin ilk tahmini yüzde 0,6 idi.

Türkiye’nin kredi notunu görümünü 2 yıl aradan sonra “negatif”ten “durağan”a çevirip ekonomi yönetiminin doğru yolda olduğu sinyalini veren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yükseltti. Türkiye’nin yılın ikinci çeyreğinde tüketim kaynaklı beklenin üzerindeki büyümesinin ardından gelen Fitch Ratings’in raporunda, “Türkiye ekonomisinin bu yılın 2’nci çeyreğindeki beklenenden daha güçlü büyümesinin ardından bu yıla ilişkin ekonomik büyüme tahmininin yüzde 2,5’ten yüzde 4,3’e yükseltildiği” belirtildi.

Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nun eylül sayısını “Çin endişeleri artıyor” başlığıyla yayımladı. Küresel ekonomi ve önemli aktörlerinin ekonomisiyle ilgili tahminlerin yer aldığı raporda Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelere de yer verildi.

Raporda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın da aralarında bulunduğu yeni ekonomi yönetiminin atanmasından bu yana para politikasının daha ortodoks bir hal aldığı aktarıldı. Raporda Türkiye ekonomisinin bu yılın 2’nci çeyreğindeki beklenenden daha güçlü büyümesinin ardından bu yıla ilişkin ekonomik büyüme tahmininin yüzde 2,5’ten yüzde 4,3’e yükseltildiği kaydedildi.

Bir tuhaf büyüme: Üretemedik, ithal ettik, yedik içtik ama yüzde 3,8 büyüdükBir tuhaf büyüme: Üretemedik, ithal ettik, yedik içtik ama yüzde 3,8 büyüdük

Çeyreklik büyüme tahmini yüzde 0,6 idi

Tüketim, yatırım ve kamu harcamalarındaki güçlü artışın ekonominin çeyreklik bazda yüzde 3,8 büyümesine yardımcı olduğu belirtilen raporda, bunun Fitch’in yüzde 0,6 olan önceki tahmininin çok üzerinde olduğu belirtildi. Raporda, Türkiye ekonomisinin 2024’te yüzde 3 ve 2025’te ise yüzde 3,4 büyümesinin beklendiği ifade edildi.

Perakende satışların gücünü koruması ve yurt içi kredi büyümesindeki artış nedeniyle ekonominin bu yılın 2’nci yarısında ivmesini sürdürmesinin beklendiği belirtilen raporda, ayrıca deprem sonrası yeniden inşa projelerine yönelik hükümet harcamalarının da ekonomiyi desteklemeye devam etmesinin beklendiği ifade edildi.

Raporda, dünya ekonomisinin bu yıl tahmin edilenden biraz daha hızlı büyümesinin beklendiği ancak Çin’in emlak piyasasında derinleşen çöküşün küresel büyüme beklentilerine gölge düşürdüğü, parasal sıkılaşmanın ise ABD ve Avrupa’daki talep görünümü üzerinde giderek daha fazla baskı oluşturduğu aktarıldı.

Küresel ekonomik büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 2,4’ten yüzde 2,5’e yükseltildiği belirtilen raporda, bunun bu yıl şu ana kadar ABD, Japonya ve Çin hariç gelişmekte olan piyasalardaki “şaşırtıcı direnci” yansıttığı kaydedildi. Raporda, küresel ekonominin gelecek yıla ilişkin büyüme beklentisinin yüzde 2,1’den yüzde 1,9’a düşürüldüğü, dünya ekonomisinin 2025’te ise yüzde 2,8 büyümesinin beklendiği bildirildi.

Fitch Ratings, gözünü üzerimizden ayırmayacakFitch Ratings, gözünü üzerimizden ayırmayacak

Çin’in büyüme tahminleri düşürüldü

Çin’in konut piyasasında önceden beklenen istikrarın gerçekleşmediğine işaret edilen raporda, yeni satışların bu yıl 5’te 1 oranında düşebileceği aktarıldı. Raporda, konut piyasasının ülke gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 12’sini oluşturduğu belirtilerek, daha geniş ekonomi üzerinde güçlü çarpan etkilerine sahip olduğu vurgulandı.

Çin’de politika gevşemesinin şu ana kadar yetersiz kaldığı aktarılan raporda, ihracat talebinin düştüğü kaydedildi. Raporda, Çin ekonomisinin ekonomik büyüme tahmininin bu yıl için yüzde 5,6’dan yüzde 4,8’e ve gelecek yıl için yüzde 4,8’den yüzde 4,6’ya düşürüldüğü bildirildi.

Bir 'üretmeden tüketiyoruz' verisi daha: Sanayi düşerken, perakendenin yükselişiBir ‘üretmeden tüketiyoruz’ verisi daha: Sanayi düşerken, perakendenin yükselişi

ABD’de resesyon hâlâ olası

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaşma politikasına rağmen ülkedeki hızlı tüketim artışının bu yıl da devam ettiğine işaret edilen raporda, bunun istihdam ve ücretlerin hızla artmasından kaynaklandığı aktarıldı. Raporda, iş gücü talebinin son aylarda yavaşladığı ve iş gücü piyasası soğumaya devam ettikçe ücret enflasyonunun daha da düşeceği kaydedildi.

İş gücü gelirindeki yavaşlama ihtimalinin yanı sıra kredi ivmesinin negatife dönmesiyle kredi koşullarındaki sıkılaşmanın da belirginleştiği belirtilen raporda, kar artışındaki düşüşün aynı zamanda yatırım beklentilerinin zayıfladığının sinyalini verdiği bildirildi.

Raporda, “Hâlâ hafif bir resesyon bekliyoruz ancak şimdi bunun 2024’ün ilk yarısında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” ifadesine yer verildi. ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmininin yüzde 1,2’den yüzde 2’ye yükseltildiği belirtilen raporda, ülke ekonomisinin gelecek seneye ilişkin büyüme beklentisinin ise yüzde 0,5’ten yüzde 0,3’e düşürüldüğü kaydedildi.

Temmuzda sanayi üretiminde yavaşlamanın ayak sesleri geldiTemmuzda sanayi üretiminde yavaşlamanın ayak sesleri geldi

Fitch, euro bölgesi için kötümser

Euro bölgesindeki toparlanmanın ise enerji şokunun ardından durduğu, şimdi dünya ticaretindeki ve Çin’deki yavaşlamadan kaynaklanan yeni dış zorluklarla karşı karşıya olunduğu belirtilen raporda, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) sıkılaşmasının kredi büyümesi üzerinde baskı yarattığı aktarıldı. Raporda, euro bölgesi ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme beklentisinin yüzde 0,8’den yüzde 0,6’ya ve gelecek yıl için yüzde 1,4’ten yüzde 1,1’e düşürüldüğü bildirildi.