Gündem 20 Eylül 2023

Motosikletli suikastçı furyası sürüyor: İstanbul’un göbeğinde bir kişi daha öldü

Son yıllarda suç dünyasının önemli aktörü haline gelen motosikletli suikastçılar can almaya devam ediyor. Dün Zeytinburnu’nda motosikletli saldırganlar giyim mağazasına kurşun yağdırdı. Dükkan sahibi ağır yaralanırken yeğeni kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

  • 10Haber news

Suç dünyasının son yıllardaki öne çıkan aktörlerinden biri motosikletli suikastçılar. Suikastçıların bu yöntemi tercih etmesinin sebepleri, kaskın kimliği gizlemesi, hızlıca olay yerinden kaçılabilmesi ve motosikletlerin kolay çalınabilmesi olarak sıralanabilir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2020’de trafikte olan 3 milyon 512 bin 576 motosiklet sayısı, 2023 Temmuz’da bu sayı 4 milyon 659 bin 333’e yükseldi. Yani bir milyondan fazla motosiklet son üç yılda trafiğe girdi.  Suç örgütleri silahlı olaylar dışında uyuşturucu sevkiyatında da motosikletleri tercih edebiliyor.

Kalaşnikoflu ve motorlular... Adana'da tuhaf gece: 1 gözaltıKalaşnikoflu ve motorlular… Adana’da tuhaf gece: 1 gözaltı

Dün Zeytinburnu’nda yine bir motosikletli suikast gerçekleşti. Beştelsiz Mahallesi’nde, saat 18.00 sıralarında motosikletli iki saldırgan Yusuf Yaşar’ın sahibi olduğu giyim mağazasına silahlı saldırı gerçekleştirdi. Saldırının neden ve kimler tarafından gerçekleştirildiği bilinmezken kurşun yağdıran kasklı saldırganlar motosikletleriyle olay yerini terk etti. İhbar üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Dükkan sahibi Yusuf Yaşar ve yeğeni Nuri Yaşar yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Hastane de yapılan tüm müdahalelere rağmen Nuri Yaşar’ın hayatını kaybettiği Yusuf Yaşar’ın ise tedavisinin hastanede devam ettiği öğrenildi. Saldırı anı aynı sokakta bulunan bir dükkanın güvenlik kamerasına yansıdı. Polis, motosikletli saldırganların yakalanması için geniş çaplı soruşturma başlattı.

Saldırının gerçekleştiği mağazanın dükkan komşusu olan Ali Karayıldız, “Olayın iç yüzünü bilmiyorum. İki el silah sesi geldi. Ben kurusıkı sıktılar zannettim. Yusuf arkadaşımız kapıdaydı, ayakta. Döndü baktı, bende içeride oturuyordum. Vuranları görmedim tabi ki. Diğer arkadaş düştü. Peşinden 5-6 el daha silah sesi geldi. Diğer arkadaş düştü, Yusuf’un düştüğünü görmedim. Dışarı çıktığımızda motosiklet geçmişti, sokağın başındaydı. Ben motosikleti görmedim, iki kişilermiş. Olayı bilmiyorum yani geçmişleri var mı, yok mu bilmiyorum. Biri vefat etti” dedi.

Aynı sokakta dükkanı bulunan Siraç Şimşek ise, “Biz burada komşuyuz, esnafız. Burada oturuyorduk. Birden silah sesleri durduk, o şekilde gördük. Ondan sonra orada iki arkadaş yerde yatıyordu. İki kişi motorla geçiyorlardı. Silah seslerini duyduk, geldik. 2 kişi yerdeydi. Nedenini bilmiyoruz. Kendisi ‘Herhangi bir sorunumuz yok’ dediler. Saldırganlar kasklıydı, hiçbir yerleri görülmüyordu. Silah sıktıktan sonra zaten kendileri kaçtı” ifadelerini kullandı.

Motosikletli suikastın tarihçesi ve Türkiye suç dünyasında yaygınlaşma sürecini aşağıdaki haberden detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Türkiye suç dünyasında Escobar furyası: Motosikletli suikastçılar yaygınlaşıyorTürkiye suç dünyasında Escobar furyası: Motosikletli suikastçılar yaygınlaşıyor