Çevre 24 Eylül 2023
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Orman yangınları bitmiyor: Antalya’daki yangının zararı 10 milyon TL!

Yurdun dört bir köşesinden yangın haberleri gelmeye devam ediyor. Antalya’da çıkan yangın teknelere sıçradı, maddi zarar dudak uçuklattı. Kocaeli ve Kütahya da dün alevlerle boğuştu.

  • 10Haber news

Antalya’da Aksu ilçesi Kundu bölgesindeki Aksu Çayı kenarında saat 13.30 sıralarında bilinmeyen nedenle ot yangını çıktı. Kısa sürede yayılan alevler, önce bir seraya, ardından da bakım yapılan teknelere sıçradı. Durumun 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirilmesi üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Ot yangınına vatandaşlar ve sivil polisler ellerindeki ağaç dalları ve bezlerle müdahale etmeye çalıştı. Ekiplerin yanan teknelere ve seraya müdahalesi sırasında rüzgarın etkisiyle alevler, yol kenarındaki palmiye ağaçlarından ormana sıçradı. 5 yıldızlı otellere komşu denize sıfır inşa edilen çardakların arkasındaki ormandaki yangın, rüzgarın etkisiyle bir anda büyüdü. Yangına müdahale için çevre ilçelerden de Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı arazözler sevk edildi. Sık ağaçların bulunduğu alana karadan müdahale güçleşince 2 uçak ve 2 helikopter ile havadan da müdahale başladı.

Milyonluk tekneler zor kurtarıldı

Bu sırada orman içerisinde yangına müdahale eden orman işçileri ve vatandaşlar rüzgarın dönmesiyle bir anda alevlerle burun buruna geldi. Yangının ortasında kalan kaplumbağa ise orman işçileri tarafından güvenli bölgeye taşındı.

Aksu Çayı kenarında iş yeri bulunan Halil Taş, “Yangının çıktığı yeri gördüm. Otluk alanda başladı, 2 tekne yandı. Sonra ormana sıçradı. Yanan teknelerden birisi Aksu Çayı açıklarına çekilip müdahale edilerek söndürüldü. Teknenin milyonluk tekne olduğunu biliyoruz” dedi.

Çevrede yangına müdahaleyi izleyen Halil Balcı, “Yangının nasıl çıktığını görmedim ama burası bizim teknelerimizi bağladığımız bir yer. Helikopterler geldi, onların müdahalesiyle söndürülüyor” diye konuştu.

Ucuz atladıldı

Yangının sıçradığı bakımdaki milyonluk 3 tekneden 2’si tamamen yanarken 1’i kısmen zarar gördü. Ormanda devam eden yangını söndürme çalışmaları gece yarısında hala devam ediyordu.

Soğutma çalışmalarının devam ettiği tersane bölümünde zararın yaklaşık 10 milyon TL olduğu öğrenildi.

İki yerde devam eden yangın nedeniyle söndürme çalışmaları da ikiye bölünmek zorunda kaldı.

Balıkçı Halil Taş, “Yangın palmiyelerin içinde başladı. Teknelere sıçradı. Teknelerimizi buradan uzaklaştırdık. Yangını müdahale etmeye çalıştık ama büyüdü. Daha sonra ormana sıçradı yangın ve bir anda büyüdü. Yıllar önce de yangın çıkmıştı. Şu anda ucuz atlatıldı gibi görünüyor” dedi.

Bölge sakinlerinden Recep Aşık, “Yangın şu görünen aradan başladı çay ocağı ve yemekhane, oradan elektrik kontağından çıktığını söylüyorlar. Buradan ormana sıçradı. Tekne yandı. Birkaç kalıp tekneler vardı onlarda yandı. Hasar büyük. En kötü şartlarda benim gördüğüm 5 milyonun üzerinde zarar var. Allah’tan bu taraf sıçramadı facia olurdu. Denize doğru esen rüzgar burayı kurtardı” diye konuştu.

40-50 milyonluk zarardan kıl payı

Pahalı teknelerden yanmaya başlayanlar, diğer teknelerden uzaklaştırılarak söndürüldü. Böylece maddi hasar azaltıldı.

Teknesi yanan Alper Karaç, “Elektrik kontağıyla ilgili problem varmış, geldiğimizde teknemiz yanıyordu, müdahale vardı ama iş işten geçmişti. 1 yıllık emek bir saat içinde yandı. Benim yanan teknem 2.5 milyon değerindeydi. Motoru yoktu içinde. Buralara da sıçrasa 40-50 milyonluk zarar olurdu” dedi.

Gebze’de otluk alanda başlayıp ormana sıçradı

Kocaeli’nin Gebze ilçesi Pelacitli Köyü’nde otluk alanda çıkan yangın ormana sıçradı. Kısa sürede yangın büyürken gökyüzü dumanla kaplandı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ve orman ekipleri sevk edildi. Ekiplerin müdahalesi gece yarısı hala devam ediyordu.

Kütahya’daki mücadeleye Bursa’dan destek

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde dün saat 09.00 sıralarında çıkan orman yangını ekiplerin erken müdahalesiyle 3 saatte kontrol altına alındı. Yangında 3,5 hektar ormanın zarar gördüğü tespit edildi. Yangına 3 uçak, 6 helikopter, 14 arazöz, bir dozer, 1 greyder, 4 su ikmal aracı ve toplam 120 personel ile müdahale edildi.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Erdal Dingil, Yangın gözetleme kulesinden fark edilen yangına çok kısa sürede müdahale edildiğini ifade ederek, “Gelen ihbar sonucu ekiplerimiz Bursa Orman sınırları içerisinde eski Küplü kulesi mevkisine sevk edildi. Burası mülki olarak Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında içerisinde. 6 helikopter, 3 uçak ve 11 arazöz ile Bursa ve Kütahya ekipleri ile beraber yangın kontrol altına alındı. Şu anda alan etrafında hortumlar yerleştirilerek soğutma çalışması yapılıyor. Yaklaşık 3,5 hektarda zarar olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Matbaa malzemeleri satan binada çıkan yangın can aldı: 1 ölüMatbaa malzemeleri satan binada çıkan yangın can aldı: 1 ölü