Çevre 25 Eylül 2023
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Edirne’nin su ihtiyacının 70’ini karşılayan barajın doluluk oranı yüzde 9’a düştü

Edirne'nin içme suyunun sağlandığı barajlardan Kırklareli'deki Kayalıköy Barajı'nda, doluluk oranı yüzde 9'a düştü. Edirne Belediyesi, vatandaşlara gönderdiği mesajda, tasarruf çağrısı yaptı.

  • 10Haber news

Edirne’de yaz aylarında mevsim sıcaklıklarının normalden yüksek seyretmesi, kuraklığı da beraberinde getirdi. Bölge uzun süre yağış alamayınca oluşan kuraklık, tarımı olduğu kadar bölgedeki su kaynaklarını da etkiledi. Edirne’nin içme suyunun yüzde 70’nin karşılandığı Kayalıköy Barajı’nda, su seviyesi DSİ verilerine göre yüzde 9’a kadar düştü. Edirne Belediyesi, vatandaşlara konuyla ilgili cep telefonlarına mesaj göndererek, tasarruf çağrısı yaptı. DSİ’nin verilerine göre, Kayalıköy Barajı’nın yanı sıra aynı bölgede bulunan Kırklareli Barajı’nda doluluk yüzde 16, Edirne’deki Süloğlu Barajı’nda yüzde 41, Kadıköy Barajı’nda yüzde 2, Tekirdağ’daki Naipköy Barajı’nda yüzde 2 ve Çokal Barajı’nda yüzde 54 olarak ölçüldü.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, suyun en önemli yaşamsal madde olduğunu belirterek, “Edirne olarak içme suyumuzun yaklaşık yüzde 70’ini Kırklareli Kayalıköy Barajı’ndan alıyoruz. Yedek rezerv olarak Süloğlu barajımız ve artı Paşaçayır mevkisinde 18 tane de kuyumuz var. Tabii bu şu demek değil; rezervlerimiz var ama bu suyu bolca kullanmak, israf etmek anlamına gelmiyor. Tabii Kayalıköy bizim en büyük su rezervimiz. Yaklaşık 150 milyon metreküp rezervi vardı Kayalıköy’ün ama gerek tarımsal sulamada kullanılması gerek bizim içme suyunda kullanmamız, bu yıl havaların da çok aşırı sıcak gitmesinden dolayı buharlaşmadan bir azalma oldu” dedi.

‘Suyun içindeki mangan oranı yükseliyor’

Kayalıköy Barajı’nda, doluluğun 3 milyon metreküpe düştüğünde su almayı bıraktıklarını söyleyen Gürkan, “3 milyon metreküpe düştüğünde biz oradan artık su almayı bırakıyoruz. Çünkü suyun içindeki mangan oranı yükseliyor. Suyun rengi değişiyor ama içeriğinde, kalitesinde bir değişiklik olmuyor. Bu anlamda bütün vatandaşlarımızı gerçekten ciddi anlamda suyu tasarruflu kullanmaya davet ediyoruz. Edirne ayda yaklaşık 50 bin metreküp yani 50 bin ton su veriyoruz. Bir o kadar da atık su olarak geri topluyoruz ve arıtıyoruz biliyorsunuz ama temiz içme suyu kaynaklarımızı korumamız lazım” diye konuştu.

Edirne’de çevre felaketi: Tonlarca fueloil sızdıEdirne’de çevre felaketi: Tonlarca fueloil sızdı