Gündem 25 Eylül 2023
Bu haber 2 ay önce yayınlandı

Muhafazakar tepki bu kez Marmaray’da: Trende nasıl LGBT videosu çektirirsiniz!

Kaos GL'in cinsel ayrımcılığa ve nefret suçlarına karşı çektiği reklam filmine gelen muhafazakar kesimden gelen tepkiler Ak Parti'ye yöneldi. Nedeni ise reklam filminin Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Marmaray'da çekilmiş olması.

  • 10Haber news

Bugünlerde sosyal medyada dönmeye başlayan ve Kaos Gl derneği ve dergisi tarafından yaptırılan bir reklam filmi, Türkiye’nin hiç bitmeyen kültür savaşını yeniden ateşlemiş gibi gözüküyor.

‘Her türlü ayrımcılığa ve nefrete son’ sloganlı reklam filmi, bir Marmaray vagonunda geçiyor. El ele tutuşan iki genç kız, kendilerine sert sert bakan bir erkeğin bakışlarından tedirgin olup ellerini çözüyor ama hemen ardından vagondaki herkes el ele tutuşarak o sert bakan erkeği utandırıyor, hatta bir el o erkeğe de uzanıyor.

Kaos GL dergisi ve derneğinin bu reklam filmine muhafazakar kesimi temsil iddiasındaki bazı gazete köşe yazarları ve diğer etkili isimlerden tepki geldi. Tepkiler filmin içeriğine değil, çekildiği yereydi. Sorulan soru da hep aynıydı: Ulaştırma Bakanlığı bu reklamın çekimine nasıl ve neden izin verdi?

Tepki gösterenlerin başında da Milli Gazete vardı. Milli Gazete’de yer alan haberde, “Reklamın kaçak bir çekim değil, vagona kurulan plato benzeri bir yapıyla çekildiği söyleniyor. Bunun çekilmesine ve yayılmasına kimin nasıl izin verildiği konusunda kamuoyu tarafından merakla bir açıklama bekleniyor” denildi.

Muhafazakar camianın bilinen isimleri ise sosyal medyadan şu şekilde tepki gösterdi:

 

 

 

 

Festival yasaklattılar, belediye başkanını görevden aldılar

Muhafazakar kesimde daha önce de baskı kurularak birçok etkinlik ve festival yasaklanmış, hatta bazı görevliler ise gelen tepki nedeniyle istifa etmişti. Geçen temmuz ayında  Balıkesir Sivil Toplum Kuruluşları adı altında festivallerin gayri ahlaki olduğu ve yasaklanması gerektiğine dair bir bildiri yayınlanmıştı. Bu bildiri sonrası Kazdağları Ekolojik Festivali yangın gerekçesiyle yasaklandı.
Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yapılacak müzik festivali de valiliğin kamp alanını ve alkolü yasaklaması nedeniyle iptal edildi. Muhalif çıkışlarıyla bilinen şarkıcı Melek Mosso’ya Ak Partili Süleymanpaşa Belediyesi’nin konser yaptırması Ak Parti tabanı ve muhafazakar kesimde büyük tepki çekmişti.  Bu tepkilere dayanamayan Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel görevinden istifa etmişti.

Mezuniyette açılan LGBTİ+ bayrağına üniversite yönetimi 'Paçavra ve provokasyon' diyerek işlem başlattıMezuniyette açılan LGBTİ+ bayrağına üniversite yönetimi ‘Paçavra ve provokasyon’ diyerek işlem başlattı