Ekonomi 21 Kasım 2023

İstanbul’da bir ilk: Ekimde hem kiralık hem satılık konut fiyatları düştü

Emlakjet verilerine göre ekim ayında İstanbul’da ilk kez hem satılık hem de kiralık konut fiyatları düştü. Verilere göre satılık fiyatları yüzde 1, kiralık fiyatları yüzde 3 azaldı. Kiralık aylık fiyatlarında en çok düşüş ise Antalya'da oldu.

  • 10Haber news
Emlakjet verilerine göre ayrıca kiralık-satılık konut arama trendi ekim ayında satılık konut lehine yükselişe geçti ve aramaların yüzde 56’sı satılık, yüzde 44’u ise kiralık konut için yapıldı.

Çevrim içi gayrimenkul platformu Emlakjet verilerine göre ekim ayında İstanbul’da ilk kez hem satılık hem de kiralık konut fiyatları düştü. Ekim ayında İstanbul’da satılık fiyatlarda bir önceki aya göre yüzde 1, kiralıkta ise yüzde 3 düşüş görüldü. Türkiye çapında ekim ayı verilerini yayınlayan Emlakjet göre, ekimde Türkiye genelinde önceki aya göre satılık fiyatları değişmezken, kiralık fiyatları ise yüzde 4’lük düşüş gösterdi. Kiralık fiyatları eylül ayında da yüzde 4’lük bir düşüş göstermişti.

Konutta ‘kritik bölgeye' girildi, kredili satışlar çöktüKonutta ‘kritik bölgeye’ girildi, kredili satışlar çöktü

Tekirdağ artış lideri oldu

Emlakjet verilerine göre ayrıca kiralık-satılık konut arama trendi ekim ayında satılık konut lehine yükselişe geçti ve aramaların yüzde 56’sı satılık, yüzde 44’u ise kiralık konut için yapıldı. En çok konut aranan iller arasında İstanbul ilk sırada yer alırken, ilk kez hem satılık hem de aylık fiyat değişiminde görülen düşüş ile dikkat çekti. En çok konut aranan iller içerisinde Tekirdağ hem satılık hem de kiralık aylık fiyat değişimde görülen artış ile lider oldu. Tekirdağ ilinde satılık aylık fiyat değişiminde yüzde 4, kiralık aylık fiyat değişiminde ise yüzde 10’luk artış gerçekleşirken, ikinci sırada ise satılıkta yüzde 3, kiralık fiyat değişiminde ise yüzde 9 artış ile Şanlıurfa ili yer aldı.

Antalya’da kiralar sert düştü

En çok arama yapılan ilk 10 il içerisinde satılık aylık fiyat değişimi 4 ilde yüzde 1’lik düşüş sergilerken, kiralık aylık fiyat değişimi ise 6 ilde aşağı yönlü oldu. Kiralık aylık fiyat değişiminde en çok düşüş görülen il ise yüzde 6 düşüşle Antalya oldu.

En çok Beylikdüzü’nde ev bakılıyor

İstanbul’un Beylikdüzü ilçesi, ilçeler arasında konut arama sıralamasında lider olurken, Beylikdüzü’nü Ankara’nın Çankaya ve Bursa’nın Osmangazi ilçesi takip etti. İlçeler arasında aylık satılık fiyat değişiminde ise Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesi eylül ayında yaşanan yüzde 8’lik artışın üzerine ekim ayında da yüzde 5’lik artışla ilk sıraya yerleşirken, Beylikdüzü ilçesi yüzde 4’lık artışla takip etti. Aylık kiralık fiyat artışında ise Balıkesir’in Edremit ilçesi yüzde 10’luk artışla açık ara lider olurken, 6 ilçede kiralık fiyatları eylül ayı ile aynı kaldı. İlk on ilçe içerisinde kiralık aylık fiyat değişiminde Bursa’nın Osmangazi ilçesinde ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 7’lik düşüş görülürken, Ankara’nın Keçiören ilçesi de yüzde 2’lik düşüş ile dikkat çekti.

Alanya ve Bandırma il olma beklentisi en yüksek olan ilçeler

Emlakjet’in ekim ayına yönelik olarak gerçekleştirdiği özel araştırmada ise il olması beklenen ilçeler ve bu ilçelerde gayrimenkul değerlerinin ne yöne gideceği gözlemlendi. İl olması beklenen ilçeler arasında en yüksek oranı Antalya’nın Alanya ilçesi yüzde 31 ile alırken, Balıkesir’in Bandırma ilçesi ise yüzde 30’luk oran ile ikinci sırada yer aldı. Söz konusu iki ilçenin ardından il olması beklenen ilçeler ise sırasıyla Tekirdağ-Çorlu yüzde 17, Bursa-İnegöl yüzde 15 ve Kırklareli-Lüleburgaz yüzde 7 oldu.
Ankete katılanların yüzde 31’i il olacağı düşünülen ilçelere gayrimenkul yatırımı yapmayı düşündüğünü belirtirken, yüzde 22 ise henüz karar vermediğini belirtti. Ancak katılımcıların yüzde 53’ü bu ilçelerin il olması durumunda bu ilçelerdeki gayrimenkulün değerinin artacağı yönünde görüş belirtti.
Bu veriler ışığında, söz konusu beş ilçede tespit edilen satılık ve kiralık aylık fiyat değişiminde ise Balıkesir’in Bandırma ilçesi ön plana çıktı. Bandırma’da satılık aylık fiyat değişimi ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4 olurken, kiralık aylık fiyat değişimi ise yüzde 8 oldu. Bununla birlikte mevsimsel gelişmelerin de etkisiyle Alanya ilçesinde hem satılık hem de kiralık aylık fiyat değişiminde yaşanan düşüş dikkat çekti. Alanya’da ekim ayında satılık fiyat değişimi bir önceki aya göre yüzde 3 düşüş gösterirken, kiralık fiyat değişimi ise eksi yüzde 6 oldu. Satılık aylık fiyat değişiminde ise en yüksek oran yüzde 8 artışla Lüleburgaz’da gerçekleşti. Bu ilçede kiralık aylık fiyat değişimi ise eksi yüzde 4 oldu.

Tolga İdikat: ‘İl olma potansiyeli taşıyan ilçelere rağbet artıyor’

Emlakjet olarak bir süredir kamuoyunun gündeminde yer alan il olma beklentisi olan ilçelere yönelik bir araştırma yaptıklarını belirten Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, “Emlakjet katılımcılarından aldığımız cevaplara göre en çok Alanya ve Bandırma ilçelerine yönelik bir il olma beklentisi var. Ayrıca söz konusu ilçelerin il olması halinde gayrimenkullerin de değerinin artacağı yönünde bir görüş mevcut. Kendi verilerimizden yaptığımız derlemeye göre Alanya hariç, bu beklenti ile hareket ederek söz konusu ilçelerde satılık ve kiralık fiyat artışlarının yukarı yönlü olduğunu görüyoruz. Ayrıca yaptığımız ankette katılımcıların bu ilçelere yönelik bir yatırım hevesi de mevcut. Alanya ise her yıl mevsimsel fiyat dalgalanmalarının yaşandığı bir ilçe. Dolayısıyla il olma potansiyeli en yüksek görülen ilçe olmasına rağmen, satılık ve kiralık fiyat değişimi negatif yönlü. Bunun da en önemli sebebi kış aylarına giriyor olmamız.” dedi. TÜİK verilerine göre konut satışlarında yaşanan düşüşün devam ettiğini gözlemlediklerini belirten İdikat “Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz ankette konut satın almak isteyenlerin düşük faizli kredi kampanyası beklentisi devam ediyor. Dolayısıyla bu beklenti konut piyasasında bir düşüşe neden oluyor. Konut kredilerinde hayata geçirilecek bir kampanya ile trendin yeniden yukarı yönlü olacağını söylemek mümkün” şeklinde konuştu.

Şengül Güler: ‘Bandırma’da arsa ve tarlaya olan talep artıyor’

Bandırma özelinde kiralık konut portföyünün durma noktasına geldiğini ve satılık konutta da bir yavaşlamanın olduğunu belirten Emlakjet Prestige Plus üyesi Maya Gayrimenkul Yatırım’ın kurucusu Şengül Güler ise “Bandırma’da arsa ve tarlaya olan talep gün geçtikçe daha da artıyor. Gayrimenkul alıcıları daha hızlı satabilecekleri yatırıma dönüşebilecek portföylerin arayışında. Bandırma bölgesine İstanbullu yatırımcıların ilgisi çoğalmaya başladı, daha çok deniz manzaralı arsalar, müstakil evler üzerine talepleri var. Bu tarz dışarıdan gelen taleplerin haricinde Bandırma’nın iç piyasası da oldukça hareketli. İl olabilecek ilçeler arasında yer alması piyasayı daha da hızlandıracaktır. Ancak şu anda da en az çevre iller kadar hareketli bir piyasaya sahip.” dedi.
Emlakjet Premium üyesi Pier Alanya ofisinden Meryem Güngör ise “Genelde elimizde satılık portföyler bulunuyor. Ancak şu anda Alanya piyasasında bir durgunluk söz konusu. Konut kredi faizlerinin yüksekliği talebi durma noktasına getirdi. Kimi bölgelerin yabancı satışına kapatılmasını da buna sebep olarak gösterebiliriz. Alanya’nın il olması durumunda biraz daha hareketlenme olacağını öngörmekteyiz” dedi.

Ceza korkusu, sitelerden konut ve otomobil ilânlarını uçurduCeza korkusu, sitelerden konut ve otomobil ilânlarını uçurdu