Ekonomi 21 Kasım 2023

Tesla, Çin’den sonra bir fabrika da Hindistan’a kuracak

Elektrikli araç devi Tesla'nın yeni fabrika yatırımı için Hindistan'la anlaşmaya yakın olduğu belirtiliyor. Tesla en az 2 milyar dolarlık yatırım planlarken ülkeden otomobil parçası alımlarını 15 milyar dolara kadar çıkarabilecek.

  • 10Haber news
Tesla’nın patronu Elon Musk, haziran ayında yaptığı açıklamada Tesla’nın Hindistan’da “önemli bir yatırım” yapmayı planladığını ve 2024 yılında ziyaret etmeyi düşündüğünü söylemişti.

Hindistan, Tesla ile otomobillerini önümüzdeki yıldan itibaren ülkeye sevk etmesine ve iki yıl içinde bir fabrika kurmasına olanak tanıyacak bir anlaşmaya yakın görünüyor. ABD’li haber ajansı Bloomberg’in haberine göre, ocak ayında düzenlenecek olan Vibrant Gujarat Küresel Zirvesi’nde anlaşmanın açıklanması planlanıyor.

Haberde konuşan kaynaklardan biri Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin memleketi olan Gujarat, Maharashtra ve Tamil Nadu eyaletlerinin elektrikli araçlar ve ihracat için iyi kurulmuş ekosistemlere sahip olmaları nedeniyle değerlendirildiğini söyledi. Habere göre, Tesla ülkedeki fabrika yatırımı için en az 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlarken, ülkeden otomobil parçası alımlarını 15 milyar dolara kadar çıkarabilecek.

Tesla Almanya’yı sevdi: İşçilere zam yaptı, ucuz otomobil için de gün sayıyorTesla Almanya’yı sevdi: İşçilere zam yaptı, ucuz otomobil için de gün sayıyor

Haberde konuşan kaynaklardan biri, ABD’li otomobil üreticisinin maliyetleri düşürmek için bazı bataryaları Hindistan’da üretmeye çalışacağını da söyledi. Bloomberg’e konuşan kaynaklar anlaşmayla ilgili nihai bir karar verilmediğini ve planların değişebileceğini söyledi. Tesla’nın patronu Elon Musk, haziran ayında yaptığı açıklamada Tesla’nın Hindistan’da “önemli bir yatırım” yapmayı planladığını ve 2024 yılında ziyaret etmeyi düşündüğünü söylemişti.

Modi hükümeti, elektrikli araçların yerli üretimini artırmak ve daha temiz ulaşımın daha hızlı benimsenmesini teşvik etmek için bir süredir politikalar geliştiriyordu.

Elon Musk, Türkiye’de Tesla fabrikası açar mı?Elon Musk, Türkiye’de Tesla fabrikası açar mı?