AB kararı: Tüm sosyal medya platformları kirleniyordu, birinciliği X’e verdiler

Avrupa Birliği'nin sosyal medya platformları üzerinde yaptığı araştırmada en fazla yanlış bilgi ve dezenformasyonun X'te yer aldığı belirlendi. Araştırmada, dezenformasyon yapanların, dezenformasyon yapmayan muadillerine göre daha fazla takipçiye sahip olduğu ortaya çıktı.

Bilim Teknoloji 27 Eylül 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı
Avrupa Birliği araştırmasına göre X, eski adıyla Twitter, platformlar arasında en yüksek dezenformasyon oranına sahip.

Avrupa Birliği, sosyal medya platformları arasında en fazla yanlış bilgi ve dezenformasyonun X’te yer aldığını bildirdi. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, büyük çevrim içi platformların dezenformasyona karşı gönüllü uygulama kuralları kapsamındaki taahhütlerine ilişkin sundukları raporlar hakkında Brüksel’de basın toplantısı düzenlerken söz konusu uygulama kodunun Facebook, Google, YouTube, TikTok ve LinkedIn de dahil olmak üzere 44 platform tarafından kabul edildiğini söyledi.

Jourova, platformların, çevrim içi dezenformasyonla mücadele çabaları hakkında 6 ayı kapsayan verileri rapor ettiklerini açıklarken, “Dezenformasyon yeni değil ve sadece çevrimiçi platformlarda da yapılmıyor” ifadesini kullanarak, dijitalleşmenin artmasıyla birlikte kötü niyetli aktörlerin demokrasilere zarar vermek için yeni yollar bulduklarını söyledi.

Jourova, dijital platformların Rusya-Ukrayna savaşı ve gelecek yıl yapılacak AB seçimlerinde dezenformasyon riskinin farkında olması gerektiğini vurguladı.

Rusya’nın fikri savaşına karşı Elon Musk’a uyarı

Özellikle, Rusya’nın bilgi kirliliği ortaya koymak için fikri savaş yürüttüğünü, yarı gerçek ve yarı yalanlar içeren içerikler paylaştığını hatırlatan Jourova, “Çok büyük platformların bu riski ele alması gerekiyor. Kremlin ve bazı aktörler Avrupa seçimleri öncesinde daha fazla faaliyette bulunacaklar” yorumunu yaptı.

“X, yanlış veya dezenformasyon paylaşımlarının en fazla olduğu platform” diyen Jourova, pilot çalışmalarda, dezenformasyon faaliyetinde bulunanların, dezenformasyon yapmayan muadillerine göre daha fazla takipçiye sahip olduğunu belirlediklerini söyledi.

Twitter, bu uygulama kurallarından ayrılmış durumda ancak yeni yasa uyarınca bu kurallara uyması gerekiyor, aksi takdirde AB genelinde yasakla karşı karşıya kalacak. Jourova, “Elon Musk uygulama kurallarını terk ederek paçayı kurtaramayacağını biliyor. Yasa kapsamında katı yükümlülükler var. Dolayısıyla Twitter/X’e mesajım, buna uymak zorunda olduğunuzdur. Ne yaptığınızı izliyor olacağız. X, eski adıyla Twitter… Facebook’un önünde en yüksek dezenformasyon oranına sahip platform” diyor.

Dezenformasyona karşı taahhüt kodu geçen yıl imzalanmıştı

AB’nin, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte artan dezenformasyona karşı hazırladığı yeni uygulama kodu, geçen yıl haziran ayında 30’un üzerinde platform tarafından imzalanmıştı. Meta, Google, Twitter, TikTok ve Microsoft gibi büyük platformlar tarafından imzalanan yeni kod, çevrim içi dezenformasyona karşı daha geniş taahhütler ve önlemler içeriyordu. Dijital platformlar, dezenformasyona karşı daha fazla mücadele etme taahhüdünde bulunmuştu.

Güçlendirilmiş uygulama kodu 40’tan fazla taahhüt ve 100’ün üzerinde özel önlem içeriyor. Dezenformasyon yayanların reklam gelirlerinden faydalanamaması, sahte hesaplar, botlar veya yapay montaj video ile manipülasyonun önlenmesi, dezenformasyonu tanımlamak ve işaretlemek için daha iyi araçlar sağlanması, doğruluk kontrolünün artırılması, siyasi reklamların şeffaflaştırılması, reklam sponsorlarının açıkça belirtilmesi, platformların taahhütleri uygulamalarının raporlanması, koda uyumu değerlendirecek merkez kurulması önlemler arasında yer alıyordu.

Twitter, AB’nin gönüllü kurallarından ayrılma kararı alırken, Dijital Hizmetler Yasası kapsamında Twitter’ın da aralarında yer aldığı platformlar 25 Ağustos’tan itibaren AB tarafından daha katı kurallara tabi tutulmaya, sıkı denetlenmeye başlamıştı.

BBC'den kritik soru: Dünya liderleri neden Elon Musk'la görüşüyor?BBC’den kritik soru: Dünya liderleri neden Elon Musk’la görüşüyor?

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.