AB’den TikTok aleyhine karar: Para cezası gelebilir

Avrupa Birliği, Çinli sosyal medya devi Tiktok'un çocukların mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle önemli miktarda para cezasına çaprıtılmasının önünü açtı. 13-17 yaş arasının verilerinin korunmasıyla ilgili soruşturma 2021'de başlamıştı.

Bilim Teknoloji 5 Ağustos 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı
TikTok, cezaya sebep olan uygulamaları ve düzenlemeleri 2020'nin ikinci yarısında düzelttiğini duyurmuştu.

Avrupa Birliği Veri Koruma Kurulu, Çinli sosyal medya devi TikTok’un 13-17 yaş aralığındaki kullanıcılarının verilerini korumasıyla ilgili, platformun merkezinin bulunduğu İrlanda’nın Veri Koruma Otoritesi tarafından 2021’de başlatılan soruşturmaya dair görüşünü açıkladı. Kurul, bağlayıcı nitelikteki kararında İrlanda Veri Koruma Otoritesi’ni haklı bularak, TikTok’un cezaya çarptırılmasına imkan sağlamış oldu.

Milyonları bulabilir

Milyonlarca poundu bulması beklenen ceza, 4 hafta içinde açıklanacak. AB Komisyonu, nisanda Dijital Hizmetler Yasası (DSA) gereğince Avrupa’da faaliyet gösteren büyük dijital platform ve arama motorlarına sıkı kurallar uygulayacağını duyurmuştu. Bu sınıflandırmaya Alibaba, Amazon, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, Twitter, Wikipedia, YouTube ve Zalando’nun dahil edildiği açıklanmıştı.

Belirlenen platformların DSA kapsamında dezenformasyonu sınırlama, yasa dışı içeriği hızla kaldırma, reşit olmayanları internet ortamında daha iyi koruma, risk değerlendirmesi yapma, riskleri azaltmaya yönelik adım atma ve dış denetime tabi tutulma gibi kurallara uymaları gerekiyor.

TikTok da boş durmuyor: Threads ve X (eski Twitter) benzeri paylaşım özelliği geldiTikTok da boş durmuyor: Threads ve X (eski Twitter) benzeri paylaşım özelliği geldi

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.