Çanakkale yangını: 952 futbol sahası büyüklüğünde alan kül oldu

Çanakkale’nin Eceabat ile Ezine ilçelerindeki orman yangınlarında 952 futbol sahası büyüklüğünde 680 hektar alan yandı.

Çevre 24 Haziran 2024
Bu haber 3 hafta önce yayınlandı

Çanakkale, Çanakkale Boğazı’nın iki yanına yayılmış yeşil bir şehir. Ama boğazın iki yakası geçen hafta iki gün arayla ciddi kabus yaşadı; çıkan orman yangınlarında çok ciddi miktarda ormanlık alan ve tarım alanı yandı.

İlk yangın, Çanakkale’nin Avrupa yakasındaki ilçesi Eceabat’ta Kumköy köyü yakınlarında 18 Haziran günü saat 16.05 sıralarında tarım arazisinde başladı. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, yangına 6 dakika içinde müdahale etti ama yangın büyüyordu.

Yangın nedeniyle Büyükanafartalar ve Küçükanafartalar köyleri tahliye edildi. Tarihi Gelibolu Yarımadası ziyaretçiye kapatıldı. Yangına 10 uçak, 7 helikopter, 73 arazöz ve diğer iş makinesi, 402 Orman Genel Müdürlüğü personeli, kamu kurum ve kuruluşların 290 toplamda aracı dahil olmak üzere 970 personelle yangına müdahale edildi. 18 Haziran günü çıkan ve 24 saat sonra kontrol altına alınan orman yangınında 805 futbol sahası büyüklüğünde 340 hektarı ormanlık alan, geri kalanı orman dışı olmak üzere 575 hektar alan yandı.

Bu yangın söndükten bir gün sonra ise bu kez Anadolu yakasındaki ilçe Ezine’de 20 Haziran günü saat 16.30 sıralarında çöplükte yangın başladı. Yangın, rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana sıçradı. Tahliye edilen Kiremitoba ve Aladağ köylerinde bazı ev, dam ve saman yüklü ahırlar yanarak zarar gördü.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin havadan helikopter, uçak, karadan çok sayıda arazöz ve orman personelinin yoğun müdahalesi sonrası yangın yaklaşık yedi saat sonra kontrol altına alındı. Yangında 147 futbol sahası büyüklüğünde 105 hektar alan zarar gördü.

Çanakkale'deki yangın nihayet kontrol altında ancak Uşak, İzmir ve Manisa'da alevle mücadele sürüyorÇanakkale’deki yangın nihayet kontrol altında ancak Uşak, İzmir ve Manisa’da alevle mücadele sürüyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.