Kuraklık Zap’ı da vurdu: Debisi son 5 yılda yarıya indi

Van'da kaynaklanıp Irak'ta Dicle Nehri'ne dökülen ve Türkiye sınırları içerisinde uzunluğu 426 kilometre olan Zap Suyu'nun debisi son beş yılda yüzde 54 düştü. DSİ Van 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, Zap Suyu'nun en kurak dönemini yaşadığını belirtti.

Çevre 5 Eylül 2023
Bu haber 10 ay önce yayınlandı

İklim değişikliği ile birlikte tüm dünyada aşırı sıcaklar etkili oluyor. Aşırı sıcaklar birçok noktada kuraklığa sebep oluyor.

Van’da başlayıp Irak’ın Musul kentindeki Dicle Nehri’ne dökülen Zap Suyu’nun debisi yıllar geçtikçe düşüyor. Son 5 yılda yüzde 54 azalan Zap Suyu, bölgede sulama ihtiyacını karşılayan 100’den fazla noktayı etkiliyor.

Kuraklık Panama Kanalı'nı da tıkadıKuraklık Panama Kanalı’nı da tıkadı

‘Suyun debisinde büyük düşüş var’

DSİ Van 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, Zap Suyu’nun bu yıl en kurak dönemini yaşadığını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Bölgede kurulu istasyonlar tarafından aylık yapılan ölçümlerde; 2018 yılı Mart ayında debisi 106,00 metreküp/saniye olan Zap, 2019 yılının aynı ayında 93,50’ye düşmüş. 2022 yılı Mart ayında suyun debisinde 66,90’a kadar düşüş yaşanmış. 2022 ile 2023’ü kıyasladığımızda da suyun debisinde büyük düşüş var.

Bölgede su sıkıntısı yaşanıyor

Zap Vadisi’ndeki Taşbaşı köyü sakinlerinden Cihat Zirek, bölgede su sıkıntısı yaşandığını belirtti. Zap Suyu’nun da göl ve göletler gibi kuraklıktan olumsuz etkilendiğini ifade eden Zirek, suyun debisinde yaşanan düşüşün endişe verici olduğunu söyledi. Zirek, ilkbaharda gürül gürül akan Zap Suyu’nun kuraklık nedeniyle şu anda debisinin önemli ölçüde düştüğünü belirtti.

Yeni çağa hoş geldiniz: Resmi olarak iklim göçü çağındayızYeni çağa hoş geldiniz: Resmi olarak iklim göçü çağındayız

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.