Başına ‘Buda’ mı gelecekti: Budistlerin işkence yaptığı fil anavatanına döndü

Tayland’ın 2001 yılında Sri Lanka’ya hediye ettiği ancak daha sonra Budist tapınağında işkence gördüğü iddia edilen fil anavatanına döndü. Bir bacağı yaralı olan ‘Muthu Raja’nın tedavisine başlandı.

Dünya 4 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

İnsanoğlu’nun hayvanlara işkence hali ve metotları kültürden kültüre değişse de ne yazık ki son bulmuyor. Tayland’ın 2001 yılında Sri Lanka’ya hediye ettiği ancak daha sonra Budist tapınağında işkence gördüğü iddia edilen fil anavatanına döndü.

Tayland doğumlu ‘Muthu Raja’ adlı fil anavatanına döndü. Sri Lanka’ya 2001 yılında hediye edilen fil Budist tapınağında işkence edildiği yönündeki tartışmaların ardından dün Tayland’a getirildi.

Tayland hükümetinin talebi üzerine 29 yaşındaki 4 tonluk Muthu Raja, 4 Taylandlı eğitmen ve bir Sri Lankalı hayvanat bahçesi bakıcısı eşliğinde özel olarak yapılan çelik bir kafeste Chiang Mai şehrine getirildi. Ön sol bacağından yaralanan fil tedavi altına alındı.

Vücudu apselerle dolu

Sri Lanka’daki aktivistler, Muthu Raja’nın kasım ayında tapınaktan çıkarıldığında acı çektiğini ve vücudunun apselerle dolu olduğunu söylerken bu yaraların bazılarının bakıcısı tarafından yapıldığını iddia etti.

İddialar üzerine Sri Lanka Başbakanı Dinesh Gunawardena, Tayland Kralı’ndan resmi olarak özür diledi.

Sri Lanka ve Tayland fillerin kutsal hayvan olarak kabul edilmesi üzerine Tayland Kraliyet Ailesi, 2001 yılında Muthu Raja da dahil olmak üzere 3 fili Sri Lanka hükümetine dini emanetlerin taşıyıcısı olarak eğitilmeleri için hediye etmiş, Muthu Raja ise ülkenin güneyindeki bir tapınağın bakımına verilmişti.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.