Hamas liderinden sonra Katar da açıkladı: Ateşkese yakınız

7 Ekim'den bu yana İsrail ve Filistinli örgütler arasında süren ve 13 bin kişinin öldürüldüğü savaşta kritik bir eşiğe geçildi. Hamas lideri Haniye ve ardından Katar, İsrail ile ateşkese yakın olduklarını açıkladı.

Dünya 21 Kasım 2023
Bu haber 4 ay önce yayınlandı

Hamas’ın 7 Ekim’deki Aksa Operasyonu ardından Ortadoğu’nun sürüklendiği son zamanların en kanlı savaşında keskin bir viraja girildi. Hamas lideri İsmail Haniye İngiltere merkezli Reuters haber ajansına “ateşkese yakınız” dedi. Haniye’nin bu açıklamasından saatler sonra Katar’dan da açıklama geldi. Katar Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada rehinelerin serbest bırakılmasının gündemde olduğu ateşkes anlaşması için “çok iyimser” oldukları belirtildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Dr. Majed El Ensari X’te yaptığı paylaşımda “Bir anlaşmanın gerçekleşmesi için çalışıyoruz ve şu anda bir anlaşmaya varmak için şimdiye kadar bulunduğumuz en yakın noktadayız. Çok iyimseriz, çok umutluyuz ama aynı zamanda bu arabuluculuğun insani bir ateşkese ulaşmada başarılı olması için de çok istekliyiz” dedi.

Katar Dışişleri Bakanı anlaşmanın detayları hakkında daha fazla yorum yapamayacağını ve anlaşmanın kesinleşmesini beklediğini söyledi.

Başbakan Benyamin Netanyahu’nun kabine toplantısında bu anlaşmayı görüşmesi bekleniyor. Netanyahu rehineler hakkında yakında iyi haberler almayı umduğunu, bunların çatışmaları durdurma ve esirleri serbest bırakma konusunda şu ana kadarki en iyimser sinyaller olduğunu söylemişti.

Hamas açıklaması Katarlı arabuluculara iletildi

7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında Gazze Şeridi’nde 5 bin 600’ü çocuk ve 3 bin 550’si kadın olmak üzere 13 bin 300 kişinin öldürüldüğü savaşta Hamas ilk kez ateşkes açıklaması yaptı. Hamas lideri İsmail Haniye’nin açıklaması İsrail savaş uçaklarının Gazze’de yerinden edilen Filistinlilerin kaldığı bir okulu ve dokuz evi hedef aldığı, çok sayıda ölü ve yaralının olduğu bir günde yapıldı.

Halbuki Hamas İsrail saldırılarını durdurmadığı sürece ne esir takasından ne de ateşkesten bahsetmenin mümkün olduğunu söylüyordu. Ama Hamas lideri Salı günü Reuters’e Filistinli grubun İsrail ile ateşkes anlaşmasına yakın olduğunu söyledi. Haniye’nin sözleri Reuters’a yardımcısı tarafından iletildi. Açıklamada Hamas yetkililerinin İsrail ile “ateşkes anlaşmasına varmaya yakın” olduğu ve grubun cevabının Katarlı arabuluculara iletildiği bildirildi.

Haniye’nin bu sözlerinin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Pazartesi günkü “anlaşmanın yakın olduğuna inanıyorum” açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekti. Beyaz Saray sözcüsü John Kirby, Gazze’deki bazı rehinelerin serbest bırakılmasını, çatışmalara ara verilerek Gazze’ye çok ihtiyaç duyulan yardımın girmesini sağlamayı amaçlayan anlaşma için “Şu anda daha önce hiç olmadığımız kadar yakınız” demişti.

Masada 5 günlük bir süreç var: 100 kadar esir serbest bırakılacak

Ateşkes görüşmelerine yakın, ismini vermek istemeyen iki kaynak da AFP’ye geçici anlaşmanın karada ateşkes ve İsrail’in Gazze’nin güneyindeki hava operasyonlarına sınırlama getirilmesini içeren beş günlük ateşkes içerdiğini söyledi. Bunun karşılığında Hamas ve İslami Cihad’ın elindeki 50 ila 100 arasında mahkumun serbest bırakılması da gündemde.

Bunlar arasında İsrailli siviller ve diğer milletlerden esirler yer alacak, ancak askeri personel bulunmayacak. Hamas yetkililerinin bu ateşkesin ayrıntılarını önümüzdeki saatlerde açıklayacağı belirtildi.

7 Ekim’den bu yana yaşananlar

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’deki saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu.

İsrail ordusuna göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki çatışmalarda 66, Lübnan sınırında da 6 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında Gazze Şeridi’nde 5 bin 600’ü çocuk ve 3 bin 550’si kadın olmak üzere 13 bin 300 kişi öldürüldü.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim’den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 217 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze’de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu, işgal sırasında bazı hastaneleri bastı. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda yaşanan çatışmalarda 76 Hizbullah mensubu öldü.

Hamas: Esirlerin bir kısmını bakım merkezlerine naklettik, biri panikataktan öldüHamas: Esirlerin bir kısmını bakım merkezlerine naklettik, biri panikataktan öldü

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.