Komşu bugün yeniden sandık başında: Miçotakis’in partisi avantajlı

Yunanistan'da 4 yılın ardından 21 Mayıs'ta düzenlenen genel seçimler sonucunda hükümetin kurulamaması üzerine seçmenler, anayasa gereği bugün ikinci kez sandığa gidecek. Anketlere göre mevcut Başbakan Kiryakos Miçotakis'in partisi, SYRIZA'nın yaklaşık 20 puan önünde.

Dünya 25 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Yunanistan'da Kiryakos Miçotakis'in partisi bugün de yüzde 25'i aşıp birinci parti olursa iktidar olacak.

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimlerden tek başına iktidar ya da başarılı bir koalisyon çkmayınca, Komşu bugün anayasa gereği ikinci kez sandık başına gidecek.

İlk seçimde 2019-2023 sürecinde ülkeyi tek başına yöneten Yeni Demokrasi Partisi birinci oldu ancak yeni seçim sistemi nedeniyle tek başına iktidara gelemedi.  İktidar için gerekli 151 sandalyeye ulaşamamışlardı ve koalisyon da kurulamamıştı. Yeni Demokrasinin aldığı yüzde 40.79’luk oy, partiye 300 sandalyelik meclise 146 milletvekili gönderme imkanı tanıdı.

Yeni Demokrasiyi 2019-2023 döneminin ana muhalefet partisi Radikal Sol İttifak (SYRIZA), yüzde 20.07’lik oy ve 71 milletvekiliyle takip etti.

Onlarca yıldır Yeni Demokrasinin bir numaralı rakibi olan ancak ekonomik kriz sürecinde oy oranı gerileyen merkez soldaki Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK), kaybettiği gücünü kısmen toplayarak yüzde 11.46’lık oy ve 41 milletvekiliyle üçüncü sıraya yerleşti.

Yunanistan Parlamentosunun kemikleşmiş partilerinden Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 7.23 oy ve 26 milletvekili, aşırı sağcı tutumuyla bilinen Yunan Çözümü Partisi ise yüzde 4.45 oy ve 16 milletvekiliyle parlamentoda temsil hakkını kazandı.

Yüzde 3’lük seçim barajını aşarak parlamentoya girmeye hak kazanan parti sayısı 5 oldu.

İlk kez uygulanan sistem

Yunanistan’da bu yıl ilk kez uygulanan seçim sistemine göre, sandıktan çıkan birinci partiye fazladan milletvekilliği verilmiyor ancak hükümet kurulamaması halinde ikinci kez sandığa gidildiğinde birinci partiye en az yüzde 25 oy almak kaydıyla, oy oranına göre 300 sandalyelik mecliste 20 ila 50 milletvekilliği ekstradan veriliyor. Böylelikle koalisyon arayışındaki çıkmaz, birinci partiye verilen destekle aşılmaya çalışılıyor.

21 Mayıs’ta hükümet kurulamadı

Ülkede 21 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerde hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy oranına sahip değilken Yeni Demokrasinin bu fırsatı sadece 5 sandalyeyle kaçırması, ikinci kez sandığa gidilmesine yol açtı. Yeni Demokrasi lideri Kiryakos Miçotakis, seçimin hemen ardından yaptığı açıklamada, sandıktan çıkan sonucu halkın koalisyon yerine tek başına iktidara gelmiş güçlü bir hükümeti istediği şeklinde yorumladı. Koalisyon çalışmaları için bürokratik süreç tamamlandı ancak liderler gerçekte koalisyon kurmak üzere çaba harcamadı.

Yeni Demokrasinin herhangi bir koalisyona yanaşmayacağı, ikinci kez sandığa gidildiğinde verilecek ekstra sandalyeleri hedeflemesi, koalisyon çalışmalarını sadece aşılması gereken teknik bir sürece dönüştürdü.

Anketler ne diyor?

Pulse araştırma şirketinin SKAI TV için yaptırdığı ankete göre, Yeni Demokrasi ve SYRIZA arasındaki fark yüzde 19,5.

ALCO araştırma şirketinin Alpha TV adına yaptırdığı ankette ise Yeni Demokrasi ve SYRIZA arasındaki fark yüzde 21,1 görünüyor. Ankete göre, Yeni Demokrasi sandıktan yüzde 39,5 destekle çıkarken hemen arkasından gelen SYRIZA yüzde 18,4 oy oranına sahip oluyor.

Tüm anketlerde 3’üncü görünen PASOK-KINAL İttifakı ise yaklaşık yüzde 10 oy oranına sahip olmasına rağmen ekonomik kriz döneminde SYRIZA’ya kaptırdığı merkez sola ait oyları geri alarak ana muhalefete yükselmeyi hedefliyor.

Obama'dan Batı medyası eleştirisi: 700 kişilik göçmen teknesi, Titan kadar ilgi göremediObama’dan Batı medyası eleştirisi: 700 kişilik göçmen teknesi, Titan kadar ilgi göremedi

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.