Teminat bulamadı: Trump 464 milyon dolarlık para cezasını ödeyemeyecek

Mevcut Başkan Joe Biden'dan 2020'nin rövanşını almaya hazırlanan eski ABD Başkanı Donald Trump emlak dolandırıcılığı davasında ödemek zorunda kaldığı 464 milyon dolarlık para cezası için teminat bulamadı.

Dünya 19 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
45. ABD Başkanı Donald Trump / Fotoğraf: Shutterstock

Anketlerde ABD’de 5 Kasım’daki 2024 Başkanlık Seçimleri’nin açık ara favorisi görülen Donald Trump’ın serveti ciddi tehlike altında. Eski başkan ve şirketi Trump Organization emlak dolandırıcılığı davasında 464 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

Avukatları davada kararın karşılığını ödemek için bir sigorta şirketi bulamadığını ve bu nedenle teminatını karşılayamayacağını belirtti. Avukatlar ay sonuna kadar ödenmesi gereken teminat için 30 sigorta şirketine başvurulduğunu, ancak bu kadar büyük bir miktarı teminat altına alacak çok az sigorta şirketi olduğunu söyledi.

Trump’ın kendisi 454 milyon dolar ödeme yapmaya mahkum edilmişti; kalan 10 milyon dolarlık kısım ise yetişkin oğulları Donald Trump Jr. ve Eric Frederick Trump’a kesilen cezayı içeriyor.

Trump Organization Genel Danışmanı Alan Garten tarafından New York Temyiz Mahkemesi’ne verilen yazılı beyanda “Davalılar 464 milyon dolarlık temyiz teminatını elde etmede aşılamaz olduğu kanıtlanmış zorluklarla karşı karşıyadır” dendi.

Sigorta brokerı (tüketici ile sigorta şirketi arasında aracı olarak hareket eden ve tüketicinin ihtiyaçlarına en uygun poliçeyi bulmasına yardımcı olan bir profesyonel) Gary Giulietti tam miktarı karşılayabilecek bir kefil bulmanın “pratik olarak imkansız” olduğunu belirten beyannameyi imzaladı.

Potansiyel kefillerin kefaleti desteklemek için gayrimenkul yerine nakit talep ettiği belirtildi. Trump’ın avukatları mülklerinin mahkeme kararının değerini fazlasıyla aştığını iddia ederek kefaletin gönderilmesini temyiz süreci sona erene kadar ertelemeyi talep etti. Temyiz mahkemesinin aleyhte karar vermesi durumunda da Trump New York’un en yüksek mahkemesine temyiz başvurusu yapılana kadar kefalet gönderiminin ertelenmesini talep etti.

Eski başkan da dün kefaleti göndermenin “pratik olarak imkansız” olduğunu söyledi ve kendi sosyal medya platformu Truth Social’da kefaletin boyutunu “Anayasa’ya aykırı, Amerikan değerlerine aykırı, eşi benzeri görülmemiş ve şirketiminkiler dahil herhangi bir şirket için neredeyse imkansız” olarak niteledi.

Trump’ın dolandırıcılık davası: Neler yaşandı?

New York Başsavcısı Letitia James, Trump’ın üç çocuğunun ve şirketinin servetini 3.6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede yargıçtan Trump ve çocuklarının New York’ta şirket kurmasını ve beş yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklayarak 370 milyon dolar para cezasına çarptırılmalarını talep etmişti.

Yargıç Arthur Engoron “emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı” suçlamasıyla açılan davada eski Başkan Trump ve “Trump Organization” adlı şirketinin varlıklarına aşırı değer biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından kişileri dolandırdığına ilişkin iddiaların mahkemede değerlendirilmesine hükmetmişti. Engoron 35 sayfalık kararında Trump ile şirketi ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında sürekli yalan söyleyerek uygun şartlarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti.

2 Ekim 2023’te başlayan duruşmalar 11 Ocak’taki kapanış konuşmalarıyla sona ermiş, 16 Şubat’ta da yargıç Engoron “emlak sektöründe hileli işler yapmak”tan Trump’a 354.9 milyon dolar, çocukları Donald Trump Jr. ve Eric Trump’ın her birine dörder milyon dolar, şirketin eski mali işler müdürüne de 1 milyon dolar para cezası vermişti. Davadaki toplam 364 milyon dolar para cezasının yanı sıra Trump’a üç yıl, çocuklarına da ikişer yıl New York’taki şirketlerinde üst düzey yetkili olarak görev yapmalarına ve bankalardan kredi almalarına yasak getirilmişti.

Trump’ın avukatları 29 Şubat’ta New York Temyiz Mahkemesi’ne cezanın toplam tahsilatının durdurulması için başvuru yapmış, davadaki kararın hükümlerinin fahiş olduğu savunularak toplam 454 milyon ceza tahsilatını durdurmak için 100 milyon dolarlık teminat ödemeye hazır olduklarını belirtmişti. New York Başsavcılığı ise “Trump’ın icradan kaçmaya veya icrayı zorlaştırmaya çalışacağı” gerekçesiyle cezanın toplamından daha az teminat yatırılmasına karşı çıkmıştı.

Trump kararı New York Temyiz Mahkemesi’ne götürmüştü. Ancak temyizde dava görülürken Trump’ın New York Başsavcılığı’nın cezai karar yetkisi ile mal varlıklarına haciz koymasını engellemek için gereken toplam miktarı 25 Mart’a kadar teminat olarak sağlaması gerekiyor.

Trump’ın emlak dolandırıcılığı davası kapsamında 364 milyon dolar para cezasının yanı sıra bu davaların mahkeme masrafları ve faizleriyle 454 milyon dolar civarında hukuki borcu bulunuyor.

Trump prompterı okuyamayınca isyan etti: Bu zımbırtı hareket edip duruyorTrump prompterı okuyamayınca isyan etti: Bu zımbırtı hareket edip duruyor

Rövanş maçı: ABD seçimlerinde Biden ve Trump'ın yarışacağı kesinRövanş maçı: ABD seçimlerinde Biden ve Trump’ın yarışacağı kesin

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.