Yangınlar Kanarya Adaları’nda: 26 bin kişi tahliye edildi

15 Ağustos'tan beri yangınların sürdüğü İspanya'nın güneybatısındaki Kanarya Adaları'ndan tablo kötüleşiyor. Tenerife'de yangınlar nedeniyle 26 bin kişi tahliye edildi.

Dünya 20 Ağustos 2023
Bu haber 8 ay önce yayınlandı
Kanarya Adaları'nın Tenerife adasında devam eden orman yangını, adanın kuzeyinde bulunan Aguamansa kasaba sakinlerini de tedirgin ediyor. Dağın yamaçlarından evlerin bulunduğu bölgeye doğru yaklaşan yangın karşında halk tedbirler alarak etkileri azaltmaya çalışıyor. Yangının etkisi altında kalmamak için kasaba sakinleri, evlerinin çevresinde soğutma çalışmaları gerçekleştiriyor.

İspanya’da, Tenerife Adası’nda çıkan yangınları söndürme ve risk altındakileri tahliye çalışmaları sürüyor. Kanarya Adaları Meclis Üyesi Candelaria Delgado, yerel yayın kuruluşu RTVC’ye yaptığı açıklamada, Tenerife’de yangınlar nedeniyle toplamda 26 bin kişinin tahliye edildiğini söyledi. Yetkililer, 15 Ağustos’tan bu yana Kanarya Adası’nın en büyük doğal parkı dahil 5 bin hektarlık alanın yandığını kaydetti.

Tenerife meteoroloji yetkilileri ise sıcaklıklıların artmaya devam etmesinin beklendiği bilgisini paylaştı. Bölgeden tahliye edilecek kişi sayısının artabileceği değerlendiriliyor.

Yangının, Ada’nın kuzeyindeki kasabalara su getiren bir kanalda da ciddi hasara yol açması nedeniyle bazı bölgelerde su kesintileri yaşanırken halka suyu tasarruflu kullanmaları çağrısı yapıldı. Orman Hizmetleri Müdürü Pedro Martinez, yangının sönme aşamasından uzak olduğunu ancak itfaiyecilerin can kaybı ve hasarı önlemek için mümkün olan her şeyi yaptığını ifade etti.

Kanarya Adaları Özerk Yönetimi Başkanı Fernando Clavijo, basına yaptığı açıklamada, “Gece meteorolojik koşullar açıkçası çok şiddetliydi. Rüzgar, sıcaklar ve koşullar tahmin ettiğimizden çok daha kötüydü, yangının kuzeye sıçramasına neden oldu” dedi. Yangını söndürme çalışmalarında 200’den fazla personelle 13 uçak ve helikopterin görev aldığı bilgisi paylaşılmıştı.

Kanada'da orman yangını: 20 bin kişilik şehre tahliye kararıKanada’da orman yangını: 20 bin kişilik şehre tahliye kararı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.