ABD’de işten çıkarma furyasına KPMG de katıldı: 1.950 kişi işsiz kalacak

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri şirketi KPMG'nin ABD'deki çalışanlarının yüzde 5'inin işine son vereceği belirtildi. Bu da 39 bin kişilik çalışanın 1.950'sinin işsiz kalacağı anlamına geliyor.

Ekonomi 28 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
ABD'de başlayan işten çıkarma furyasına KPMG de 1.950 kişiyle katılacak.

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri şirketi KPMG, ABD’deki çalışanlarının yüzde 5’ini işten çıkarıyor. İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, KPMG bu yılki ikinci tur işten çıkarmalar için düğmeye basıyor.

Şirketin personeline gönderdiği e-postada “ekonomik ters rüzgarların” ek kesintilere yol açtığını ifade ettiği aktarılan haberde, şubattaki yüzde 2’lik işten çıkarmanın danışmanlık birimi ile sınırlı olduğu ancak bu turun, denetim dahil tüm alanları etkileyeceği vurgulandı.

Wall Street'te bu yıl 15 bin bankacı işsiz kalacakWall Street’te bu yıl 15 bin bankacı işsiz kalacak

Haberde, bu kesintilerden KPMG’nin ABD’deki 39 bin kişilik iş gücünden yaklaşık 1.950’sinin etkileneceğine işaret edilerek, söz konusu e-postada yer alan, “Fırsat yelpazemiz güçlü olsa ve pazarda kazanmaya devam etsek de işimize veya firmamıza özgü olmayan ekonomik ters rüzgarlar yaşıyoruz” ifadeleri aktarıldı.

ABD’de danışmanlık firmaları, birkaç yıl süren aşırı işe alımlardan sonra bu yıl personel sayılarında kesintiye gitmişti. Ernst & Young personelinin yüzde 5’ini işten çıkarırken, Deloitte de çalışanlarının yüzde 1,5’inin işine son vermişti. McKinsey ise 45 bin kişilik iş gücünün 2 binini işten çıkarmıştı.

Avrupa’da ‘işten çıkarma tsunami'si geliyorAvrupa’da ‘işten çıkarma tsunami’si geliyor

 

 

 

ABD'de işten çıkarma dalgası sürüyorABD’de işten çıkarma dalgası sürüyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.