ABD’li dev bankaların kârına faiz dopingi

ABD'nin büyük bankalarının kârı, sektördeki sıkıntılara rağmen faiz oranlarındaki artışın etkisiyle yılın ilk çeyreğinde artış kaydetti. JPMorgan Chase'in net kârı yüzde 52, Citigroup'un net kârı yüzde 7 ve Wells Fargo'nun net kârı yüzde 32 arttı.

Ekonomi 15 Nisan 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

ABD’li yatırım bankalarından JPMorgan Chase, Citigroup ve Wells Fargo, bu yılın ilk çeyreğine ait bilançolarını açıkladı. Bankacılık sektöründeki sıkıntılara rağmen faiz oranlarındaki artışın etkisiyle kârlardaki yüksek artış dikkat çekti. JPMorgan Chase’den yapılan açıklamaya göre, kurumun bu yılın ilk çeyreğindeki net kârı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 52 artarak 12,6 milyar dolara çıktı. Banka, 2022’nin ilk çeyreğinde 8,3 milyar dolarlık net kâr açıklamıştı. Kurumun hisse başına kârı da bu yılın ilk çeyreğinde 4,10 dolara yükseldi. Bankanın hisse başına kârı, geçen yılın aynı döneminde 2,63 dolar seviyesindeydi. JPMorgan Chase’in bu yılın ilk çeyreğindeki geliri ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25 artarak 38,3 milyar dolara yükseldi. Banka, 2022’nin aynı döneminde 30,7 milyar dolar gelir elde etmişti.

‘Bankacılık sektöründeki çalkantı riskleri artırıyor’

Açıklamada görüşlerine yer verilen JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, ABD ekonomisinin genel olarak sağlıklı temeller üzerinde ilerlemeye devam ettiğini, tüketicilerin hâlâ harcama yaptığını ve güçlü bilançolara sahip olduğunu, işletmelerin de iyi durumda bulunduğunu kaydetti. Dimon, “Ancak son bir yıldır gözlemlediğimiz fırtına bulutları ufukta görünmeye devam ediyor ve bankacılık sektöründeki çalkantı bu riskleri artırıyor” diye konuştu.

Bankacılık sektörünün durumunun çok daha az sayıda finansal oyuncuyu ve çözülmesi gereken daha az sorunu içerdiği için 2008’den farklı olduğuna işaret eden Dimon, borç verenler daha muhafazakar hale geldikçe finansal koşulların muhtemelen sıkılaşacağını ve bunun tüketici harcamalarını yavaşlatıp yavaşlatmayacağını bilmediklerini kaydetti.

Dimon, daha uzun süre yüksek seyredebilecek enflasyonu, dolayısıyla daha yüksek faiz oranlarını, devam eden mali teşvikin enflasyonist etkisini, benzeri görülmemiş niceliksel sıkılaşmayı, Çin ile ilişkiler ve Ukrayna’daki öngörülemeyen savaş dahil olmak üzere jeopolitik gerilimleri izlemeye devam ettiklerini bildirdi.

Citigroup: Bankanın bu yılın ilk çeyreğindeki net kârı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7 artarak 4,6 milyar dolara yükseldi. Banka, 2022’nin ilk çeyreğinde 4,3 milyar dolar net kâr elde etmişti. Kurumun hisse başına kârı bu yılın ilk çeyreğinde 2,19 dolar olarak kaydedildi. Citigroup’un hisse başına kârı 2022’nin aynı döneminde 2,02 dolar olmuştu. Bankanın bu yılın ilk çeyreğindeki geliri de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarak 21,4 milyar dolara çıktı. Citigroup, 2022’nin aynı döneminde gelirinin 19,2 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. ​​​​​​​Açıklamada görüşlerine yer verilen Citigroup CEO’su Jane Fraser, Citi’nin bankalar için çalkantılı ortama rağmen iyi bir gelir artışı ve gider disiplini göstererek güçlü bir işletme performansı sergilediğini bildirdi.

Wells Fargo: Kurumun bu yılın çeyreğindeki net kârı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 32 artarak 4,9 milyar dolara çıktı. Banka, 2022’nin ilk çeyreğinde 3,8 milyar dolar kâr elde etmişti. Kurumun hisse başına karı, yılın ilk çeyreğinde 1,23 dolara yükseldi. Bankanın hisse başına kârı, 2022’nin aynı döneminde 91 sent seviyesindeydi. Wells Fargo’nun 2023’ün ilk çeyreğindeki geliri ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 17 artarak 20,7 milyar dolara çıktı. Banka, 2022’nin aynı döneminde 17,7 milyar dolar gelir elde etmişti.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.