ABD’li Intel İsrail’de 25 milyar dolarlık çip fabrikası projesini durdurdu

İsrail basınına göre ABD'li Intel İsrail'de 25 milyar dolarlık çip fabrikası projesini durdurdu. Projenin ne kadar süreyle askıda kalacağı belli değil; fabrikanın 2028'de açılması planlanıyordu.

Bilim Teknoloji 11 Haziran 2024
İsrail 2028'de tamamlanması planlanan çip üretim tesisi için 3,2 milyar dolar hibe verecekti.

Dünyanın en büyük çip üreticilerinden ABD’li Intel’in İsrail’de kurulması planlanan 25 milyar dolarlık yeni yarı iletken üretim tesisinin inşaat çalışmalarını ertelediği belirtildi. İsrail medyasında yer alan haberlerde Intel’in İsrail’in Kiryat Gat şehrindeki yeni yarı iletken üretim tesisinde inşa çalışmalarının durmasını istediğine dikkat çekildi. Intel’den yapılan açıklamada ise söz konusu üretim tesisinin durumuna değinilmeden, şirketin büyük projeleri değişen zaman çizelgelerine uyarlama ihtiyacı olduğu aktarıldı.

Açıklamada ABD’li şirket üretim ve araştırma-geliştirme (Ar-Ge) için kritik bir bölge olan İsrail’e olan bağlılığının devam ettiğini belirterek “Özellikle sektörümüzde büyük ölçekli projeleri yönetmek, genellikle değişen zaman çizelgelerine uyum sağlamayı gerektirir. Kararlarımız iş koşullarına, piyasa dinamiklerine ve sorumlu sermaye yönetimine dayanmaktadır” dedi.

Projenin ne kadar süreyle askıda kalacağı belli değilken tesisin 2028’de açılması planlanıyordu. İsrail hükümeti Intel’e Güney İsrail’de 25 milyar dolarlık çip fabrikası kurması için 3,2 milyar dolar hibe vermeyi kabul etmişti.

Yeni fabrikada yaklaşık iki bin kişinin istihdam edilmesi beklenirken Intel halihazırda İsrail’de bulunan dört üretim ve Ar-Ge tesisinde yaklaşık 12 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Intel, İsrailli çip üreticisini 5,4 milyar dolara alıyorIntel, İsrailli çip üreticisini 5,4 milyar dolara alıyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.