Ankara-İzmir arasını 3,5 saate indirecek hızlı tren hattı 2027’de açılacak

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, Ankara-İzmir arasını 3,5 saate indirecek hızlı tren hattının bir yıl erken bitirilerek 2027'de hizmete gireceğini söyledi.

Ekonomi 4 Eylül 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı
Ankara-İzmir hızlı tren hattı, planlanandan bir yıl erken hizmete açılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir arasında seyahat süresini 3,5 saate düşürecek hızlı tren hattının 1 yıl erken bitirilerek 2027 yılında hizmete gireceğini bildirdi. Uraloğlu, Ankara-İzmir Hızlı Tren Projesi’nin tamamlanmasıyla mevcut demir yolu bağlantısıyla 824 kilometre olan mesafenin 624 kilometreye ineceğini ifade etti. Projeyle, Ankara-İzmir güzergahında 14 saat olan seyahat süresinin 3 saat 30 dakikaya düşeceğine işaret eden Bakan Uraloğlu, şunları kaydetti:

“9 istasyon ile Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir illerimizde yaşayan 7 milyondan fazla insanımız doğrudan hızlı tren konforuyla tanışacaktır. Kütahya gibi çevre illerle olan etkileşimi de dikkate alındığında yüksek hızlı tren hizmetinden faydalanan nüfus daha da artacaktır. Sanayisi, turizm potansiyeli ve limanıyla ülkemizin üçüncü büyük şehri olan İzmir’i ve güzergahtaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar illerimizi Ankara’ya daha da yaklaştırarak, bölgedeki ticaret hacmini büyütecektir.”

Bakan Uraloğlu, projeyle, Ankara ve Afyonkarahisar arasındaki seyahat süresinin 1 saat 40 dakikaya, Ankara ve Uşak arasındaki seyahat süresinin 2 saat 10 dakikaya, Ankara ve Manisa arasındaki seyahat süresinin ise 2 saat 50 dakikaya düşeceğine işaret etti.

'Ankara-İstanbul arası hızlı trenle 1,5 saate inecek'‘Ankara-İstanbul arası hızlı trenle 1,5 saate inecek’

Ankara-Sivas YHT treninin maliyeti 12 kat arttıAnkara-Sivas YHT treninin maliyeti 12 kat arttı

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.