Ankara’da simit zammı iptal edildi: 10 liradan satılacak

Ankara Simitçiler ve Pideciler Esnaf Odası Başkanı Savaş Delibaş iki gün önce Ankara’da simit fiyatının yüzde 50 zamla 15 liraya çıkarıldığını açıklamıştı. Delibaş bugün zammın iptali edildiğini, Ankara’da 10 liradan satılacağını duyurdu.

Ekonomi 29 Ocak 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
Halihazırda İstanbul ise simit 10 liradan satılıyor.

Ankara Simitçiler ve Pideciler Esnaf Odası Başkanı Savaş Delibaş iki gün önce Ankara’da 10 liraya satılan simidin fiyatının 15 liraya çıkacağını duyurmuştu. Savaş Delibaş bugün Ankara’da simide zam kararını iptal ettiklerini söyledi.
Geçen hafta esnaftan gelen zam talebini değerlendirdiklerini dile getiren Delibaş “Cuma günü Ankara simidinin satış fiyatının 10 liradan 15 liraya çıkmasına karar vermiştik. Daha sonra bir değerlendirme yaptık ve 15 liralık fiyatın yüksek olduğuna karar verdik. Bugün itibarıyla da zammın iptali kararını aldık. Ankara’da simidin satış fiyatı 10 liradan devam edecek. Gücümüz yettiğince de 10 liradan satmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Ankara'da simit 5 TL olduAnkara’da simit 5 TL oldu

‘Dokuz ay hiç zam yapmadık’

Delibaş simitçi esnafının fedakarlık yaptığına işaret ederek “Daha önce Toprak Mahsulleri Ofisinden un desteği aldık ve bu dönemde dokuz ay hiç zam yapmadık. Yine esnafımız desteklenirse bu sene de zam yapmayız. Bizim için önemli olan ham madde. Maliyetler yükselirse zam yapmak zorunda kalıyoruz. Destek alırsak biz de zam yapmayız” dedi.
Esnafın bulunduğu yerlerin kiralarından dolayı maliyet farklılıkları oluştuğuna dikkati çeken Delibaş taban-tavan fiyat uygulamasına geçilmesinin faydalı olacağını anlattı. Delibaş yaptıkları bazı açıklamaların yanlış anlaşıldığının da altını çizerek “Bazı sözlerimiz siyasi mecraya çekilmiş, bundan dolayı da özellikle devlet büyüklerimizden özür diliyoruz. ‘Bizim kendi esnaf teşkilatımız özür dilemeli’ demek istemiştik ama sözlerimiz farklı anlama çekildi. Üzdüğümüz halkımızdan özür diliyoruz” dedi. İstanbul’da ise simit halihazırda 10 liradan satılıyor.

Bursa'da simit 10 lira oldu bileBursa’da simit 10 lira oldu bile

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.