Bayram Antalya’da turizmi daha da hareketlendirdi, yüzde 100 doluluklar bekleniyor

Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden Antalya yabancı turistlerle hareketlenirken Ramazan Bayramı’yla yoğunluk daha da arttı. Otellerde doluluğun yüzde 100’leri bulması bekleniyor.

Ekonomi 10 Nisan 2024
Bu haber 1 ay önce yayınlandı
Ramazan Bayramı tatili Antalya'da turizmi daha da hareketlendirdi.

Bu yıl 1 Ocak-7 Nisan’da 1 milyon 100 bin yabancı turistin geldiği kentte dokuz günlük Ramazan Bayramı tatilinin başlamasıyla iç pazar da hareketlendi. Güneşli havanın da etkisiyle tatilciler nisan ayı olmasına rağmen denize, havuza girerek yüzme imkanı yakalayabiliyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu şu ana kadar gelen yabancı turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 20 artış olduğunu söyledi. Üç aylık dönemde en çok turistin Almanya’dan geldiğini belirten Kavaloğlu Rusya’nın ikinci, İngiltere’nin üçüncü, Polonya’nın ise dördüncü sırada olduğunu söyledi.

17 milyon turist hedefine hızla ilerliyor

Kavaloğlu 17 milyon turist hedefine hızlı adımlarla ilerlediklerine dikkati çekerek şöyle konuştu: “Paskalya tatili bitti, dokuz günlük bayram tatili başladı. Tatilin hem önceden açıklanması hem de dokuz güne çıkarılması otellere girişleri hızlandırdı. Antalya’da doluluklar şimdiden yüzde 90’nın üstüne çıktı. Yüzde 100’e yakın doluluklarla bayram tatilini tamamlayacağız.”

Ege ve Batı Akdeniz’de hareketli olacak

Tatilcilere trafikte acele etmemeleri uyarısı yapan Kavaloğlu kentte hava sıcaklığının 25 derecenin üstünde seyrettiğini söyledi. Bayram tatilinde Antalya’nın iklim şartlarıyla ön plana çıktığına değinen Kavaloğlu Antalya’nın yanı sıra Ege, Doğu ve Batı Akdeniz kıyılarının da hareketli geçeceğini belirtti. Kavaloğlu uzun bir süreden sonra ilk defa bu kadar hareketli Ramazan Bayramı dönemi geçirdiklerini söyledi.

‘İç pazar bizim için çok önemli’

Zincir oteller sahibi turizmci Hacı Osman Üçdan da 9 günlük tatilin turizm sektörüne çok olumlu katkı sunduğunu söyledi. İç pazarı her zaman önemsediklerini belirten Üçdan “Bayram tatilinin başlamasıyla hareketlilik arttı. Normalde otellerimizdeki tatilcilerin yüzde 25’isi yerli oluyordu, bayram tatiliyle bu oran ilk günlerden yüzde 40’a ulaştı. İç pazar bizim için çok önemli, her zaman en iyi hizmeti sunuyoruz. Aile otelleri olduğumuz için de çocuklar da çok mutlu oluyor. İç pazar tatillerini üçer, dörder gün olarak yapıyor. İnsanlar tatili özlemişti, bayram tatili çok avantaj sağladı” diye konuştu. Üçdan yerli ve yabancı turistin huzur ve güven ortamında tatilini yaptığına değinerek, hareketli bir dönem geçirdiklerini ifade etti.

Antalya'daki müze ve ören yerlerini 3 milyondan fazla turist ziyaret ettiAntalya’daki müze ve ören yerlerini 3 milyondan fazla turist ziyaret etti

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.