Biden geçici bütçeyi imzaladı, ABD bir saat farkla kapanmaktan kurtuldu

Başkan Joe Biden'ın attığı imzayla 17 Kasım'a kadar federal kurumlara ödenek sağlanırken, Kongre'de 2024 mali yılı bütçesi üzerinde anlaşmaya varılması için zaman kazandı.

Ekonomi 2 Ekim 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı
Biden ile işbirliği yapan ve Temsilciler Meclisi'ndeki partililerini ikna eden Kevin McCarthy'nin siyasi geleceğinin bu nedenle riske girdiği öne sürülüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısına imza attı. Biden’ın 2023 mali yılının bitimine 1 saatten az kala federal hükümete 45 günlük finansman sağlayacak tasarıyı imzalamasıyla, hükümetin kapanmasının önüne geçildi.

Tasarı Cumhuriyetçilerin hakimiyetindeki Temsilciler Meclisi’nde 91’e karşı 335 oyla kabul edilmiş, Demokratların çoğunlukta olduğu Senato’dan da 9 “hayır” oyuna karşı 88 “evet” oyuyla geçmişti. Söz konusu tasarı, 17 Kasım’a kadar federal kurumlara ödenek sağlarken, Kongre’de 2024 mali yılı bütçesi üzerinde anlaşmaya varılması için zaman kazandıracak.

‘En başından bu duruma düşmemeliydik’

Öte yandan Biden, tasarının Kongre’den geçmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Temsilciler Meclisi ve Senato’daki iki partiden çoğunluğun “milyonlarca çalışkan Amerikalıya gereksiz acı verecek gereksiz bir krizin” önlenmesi için hükümetin açık tutulması yönünde oy kullandığına dikkati çekti.

Onaylanan tasarının muvazzaf askerlere ödeme yapılmaya devam edilmesini, yolcuların havaalanındaki gecikmelerden kurtulmasını, milyonlarca kadın ve çocuğun hayati önem taşıyan beslenme yardımına erişmeye devam etmesini ve çok daha fazlasını güvence altına aldığını vurgulayan Biden, bunun Amerikalılar için iyi bir haber olduğunu belirtti.

Biden, en başından bu duruma düşülmemesi gerektiğini vurgulayarak, “Sadece birkaç ay önce, Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ve ben, tam olarak bu türden üretilmiş krizlerden kaçınmak için bir bütçe anlaşmasına vardık. Haftalarca aşırı Cumhuriyetçiler, milyonlarca Amerikalı için yıkıcı olabilecek ciddi kesintiler talep ederek bu anlaşmadan çekilmeye çalıştı. Başarısız oldular.” dedi. Analistler, hükümetin kapanmasını önlemek için son anda Başkan Biden ile işbirliği yapan ve Temsilciler Meclisi’ndeki partililerini ikna eden Kevin McCarthy’nin siyasi geleceğinin bu nedenle riske girdiğini söylüyorlar.

Ukrayna’ya destek devam edecek

McCarthy ile Kongre’nin ezici çoğunluğunun Ukrayna’ya desteklerinde kararlı olsa da varılan anlaşmada bu desteğin devamını sağlayacak yeni bir finansman bulunmadığına değinen Biden, Amerika’nın Ukrayna’ya verdiği desteğin kesilmesine hiçbir koşulda izin vermeyeceklerini belirtti. Biden, McCarthy’nin Ukrayna halkına olan bağlılığını sürdüreceğini ve bu kritik anda Ukrayna’ya yardım etmek için gereken desteğin geçişini sağlayacağını umduğunu ifade etti.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da yazılı açıklamasında, hükümetin “pervasız ve gereksiz” kapanmasını önlemek için harekete geçmesi nedeniyle Kongre’yi alkışladığını belirtti. Ülkenin son 2,5 yılda kayda değer bir ekonomik ilerleme kaydettiğini vurgulayan Yellen, “Ekonomik ilerlememizi tehlikeli siyasi saldırganlıkla tehlikeye atmak yerine desteklemek için çalışmalıyız.” dedi.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.