Çikolatada Marmara, şekerlemede Doğu ve Güneydoğu ilk sırada

Türkiye’de hediyelik ve ikramlık çikolata ve şekerleme pazarı 2023 yılında büyümeye devam ederken Marmara Bölgesi çikolata tüketimiyle öne çıktı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde ise şekerleme tüketimi başı çekti.

Ekonomi 4 Nisan 2024
Hediyelik ve ikramlık çikolata pazarında ise ciroda yüzde 104’lük artış oldu.

Türkiye’de hediyelik ve ikramlık çikolata ve şekerleme pazarı 2023 yılında yaklaşık 35 bin ton ve 4 milyar TL’ye yükselirken bu dönemde çikolata tüketiminde Marmara Bölgesi, şekerlemede ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri öne çıktı. Bayramlık çikolata ve şekerlemenin bölgesel dağılımlarına ilişkin bilgiler veren Ülker Pazarlama Üst Yöneticisi (CMO) Mustafa Kabakçı her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da Marmara Bölgesi’nin hediyelik ve ikramlık çikolata satışlarında yüzde 32 ile ilk sırada yer aldığını söyledi. Kabakçı’nın verdiği bilgilere göre çikolata satış sıralamasında Marmara’yı yüzde 22 ile İç Anadolu, yüzde 16 ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri takip etti. En fazla ikramlık şekerleme ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde tüketiliyor. Yüzde 36’lık payla Doğu ve Güneydoğu Anadolu yine bu listede zirvede yer alırken bu bölgeleri sırasıyla Marmara yüzde 21, İç Anadolu yüzde 18, Ege yüzde 11, Akdeniz yüzde 10 ve Karadeniz yüzde 5 ile takip etti.

Ülker Pazarlama Üst Yöneticisi (CMO) Mustafa Kabakçı Marmara Bölgesi’nin hediyelik ve ikramlık çikolata satışlarında yüzde 32 ile ilk sırada yer aldığını söyledi.

Bayramlık çikolatada pazar lideri

Geçen yıl bayram dönemindeki hediyelik ve ikramlık çikolata, şekerleme tüketimini değerlendiren Kabakçı “Türkiye’de hediyelik ve ikramlık çikolata ve şekerleme pazarı 2023 yılında yaklaşık 35 bin ton ve 4 milyar TL’ye yükseldi. Tek başına hediyelik ve ikramlık çikolata pazarında ise ciroda yüzde 104’lük artış oldu. 2023 yılında çikolatada bu pazarın yüzde 61’i paketli, yüzde 39’u ise dökme ürünlerden oluştu. İkramlık şekerleme pazarı ise ciroda yüzde 96’lık artışla toplam 1,9 milyar TL ciroya ulaştı. 2023 yılında, Ülker olarak çikolatada ciroda ise yüzde 41,3’lük pazar payıyla liderliğimiz devam ediyor. Ipsos Türkiye 2023 araştırma sonucuna göre bayramlarda misafirliğe giderken en çok satın alınan çikolata markasının Ülker çıkması da bizi ayrıca mutlu etti” dedi.

Ramazan Bayramı’nı 67 ürünle karşılayacak

Ülker yaklaşan Ramazan Bayramı’nı 67 çeşit ikramlık ürünle karşılamaya hazırlanıyor. Ülker ürünlerinin 7’den 70’e her kesime ve farklı damak tatlarına hitap ettiğini ifade eden Mustafa Kabakçı sözlerine şöyle devam etti: “Bu Ramazan Bayramı’nda her zaman olduğu gibi çok uygun fiyatlarla ürünlerimizi tüketicilerimize sunacağız. Portföyümüze kattığımız yeni ürünlerle birlikte; Ramazan Bayramı için çikolatada 35, şekerlemede 32 olmak üzere toplamda 67 hediyelik ve ikramlık ürün hazırladık. Portföyümüze bu sene 16 yeni ürün ekledik. Bu yılda Ülker Ece ve Çikolatin tüketicilerimizin bayram için klasik tercihleri arasında olmaya devam edecek. Yeni ürünlerimize baktığımızda, çikolatada Ülker Laviva hediyelik kutu ve poşet formatında raflardaki yerini alırken, Ülker Çikolata Truffle ise fındık parçacıklı sütlü ve kakao kremalı, bitter çikolatalı dökme ve hediyelik kutu çeşitleriyle yer alacak. Ayrıca yeni Buklet Hindistan cevizli pirinç patlaklı sütlü çikolata da bayram ziyaretlerinde yerini alacak.” Kabakçı şekerlemede ise Ülker Lokumcuk’u yeni hediyelik kutusu ve vişneli olarak tüketicilerin beğenisine sunacaklarını, Toffe’yi ise cool lime ile tüketiciye sunacaklarını belirtti. Kabakçı Ülker olarak bayram ziyaretlerine gidemeyen tüketiciler için de e-ticaret ve online kanalda geniş ürün seçenekleri sunduklarını söyledi.

İkramlık çikolata ve şekerlemede önerilen saklama koşulları şöyle:

Bayramlık çikolata ve şekerlemelerin saklama koşulları da çok önemli. İkramlık şekerlemelerin 30 derecenin altında, oda şartlarında, güneş görmeyen serin ortamda saklanması gerekiyor.

Çikolata ambalajı ürünün nefasetini koruması ve yeme deneyimi açısından önemli bir unsur. Ambalaj ürünü çok iyi kapatmalı ve sarmalı, hava ve ışığa maruz kalmasını engellemeli.

Çikolatada bulunan kakao yağı çok özel ve hassas kristal bir yapıya sahip, bu yüzden 18-22 derecede serin, sıcak ve nemden uzak bir ortamda saklanması önemli. Buzdolabında muhafaza edilmemelidir.

Ülker, 9 aylık cirosunu 32 milyar TL'ye çıkardıÜlker, 9 aylık cirosunu 32 milyar TL’ye çıkardı

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.