Doğalgaza kasımda zam yok

BOTAŞ kasım ayında doğalgaz fiyatlarına zam yapılmayacağını internet sitesinden açıkladı.

Ekonomi 2 Kasım 2023
Bu haber 7 ay önce yayınlandı
BOTAŞ 'Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna'dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır.' diyor.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), kasım itibarıyla elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatında, sanayi kuruluşlarında ve mesken abonelerinin tarifesinde değişiklik yapılmadığını açıkladı.

BOTAŞ’ın internet sitesinde yayımlanan tarife tablosuna göre, doğalgazda kasımda geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi ile elektrik üretim amaçlı tarife sabit kaldı. Buna göre, BOTAŞ’ın konut tüketicileri için dağıtım şirketlerine kasımda uygulayacağı satış fiyatı 1000 metreküp doğal gaz için 4 bin 80 lira olarak açıklandı.

Mayısta doğal gaz bedava oldu, araya yaz giriyor, neredeyse ekim ayına kadar doğal gaza çok az para ödenecekMayısta doğal gaz bedava oldu, araya yaz giriyor, neredeyse ekim ayına kadar doğal gaza çok az para ödenecek

Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1000 metreküp doğalgazda 8 bin 549 lira, kademe 2 için ise 11 bin 374 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1000 metreküp doğal gazın fiyatı 12 bin lira olarak duyuruldu.

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık hesaplanıyor. Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruda, “Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında halen konutlarda, Ukrayna’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır” denildi.

Sanayide kullanılan doğal gazın fiyatı yüzde 13-17 düşürüldüSanayide kullanılan doğal gazın fiyatı yüzde 13-17 düşürüldü

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.