Ekmek temmuzda yüzde 25 zamla 7,5 lira olacak

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye genelinde ekmek fiyatlarının temmuz ayı başından itibaren 7 ile 7,5 lira arasında olacağını açıkladı. Buna göre şu anda 6 liraya satılan 210 gramlık ekmeğe yüzde 25 zam gelmiş olacak.

Ekonomi 24 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı

Ekmek de zam kervanına katıldı. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye genelinde ekmek fiyatlarının temmuz ayı başından itibaren 7 ile 7.5 lira arasında olacağını açıkladı. Dün Ankara’daki federasyon genel merkezinde açıklama yapan Balcı, “2022 yılında ekmek fiyatlarının 10 lira olacağı söylendi. Ancak biz tüm olumsuzluklara rağmen ekmeği 5 liradan sattık. Un fiyatlarındaki artışı, asgari ücretteki artışı ve işletme giderlerindeki artışı da düşünerek fırıncılar en makul artış seviyesinde kalacak. Temmuzdan itibaren 200 gram ve 210 gram aralığındaki ekmeğin fiyatı 7 ile 7.5 lira arasında olacak” dedi.

‘Ucuz un uygulamasının bitmesi ve asgari ücret maliyetleri artırdı’

Ekmek maliyetinde un, işçilik ve diğer işletme masraflarının belirleyici olduğuna dikkati çeken Balcı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ekmek için uygun fiyatlı, torbası 350 lira olan un verme uygulamasının sona erdiğini, temmuz itibarıyla asgari ücrete yapılan artışın da yansımasının olacağını söyledi. Şu an piyasada un fiyatının torba başına 520 lirada regüle olduğunu vurgulayan Balcı, şunları kaydetti:

“İşletme giderlerinde en az yüzde 55-60 artış görüldü. Ekmek fiyatlarında bir değişiklik zaruret oldu, mutlaka bir değişikliğe gitmemiz gerekiyor. Çünkü fırıncı esnafımızın ekmek üretmesi gerekiyor. Aynı şekilde kaliteli ekmek üretmesi gerekiyor. Bununla birlikte ekmek temel gıda maddesi olduğu için uygun fiyatlı olmalı, en uygun fiyat belirlenmeli. Bugüne kadar hep bu yolu izledik ve buna göre hareket ettik.”

Zamlar yeni terim yarattı: '100 gram' ekonomisiZamlar yeni terim yarattı: ‘100 gram’ ekonomisi

’10 lira olması mümkün değil’

Balcı, son günlerde ekmeğin 10 lira olacağına yönelik iddialar üzerine de açıklamalarda bulundu. “Ekmek fiyatının 10 lira olması söz konusu değil” diyen Balcı, “Azami kilogram fiyatı 25 lira olan ekmeğin 35,5 lirayı geçmemesi yönünde öngörümüz var. Azami olarak 35,5 liranın üzerinde olmayacağını düşünüyorum” diye konuştu. “Hiç fırıncılık yapmayan, dernek adı altında olan kişiler, ekmek 10 lira olacak söylemlerini tekrar gündeme getirmeye başladılar” diyen Balcı, şöyle devam etti:

“Bunun yanında uncular da ekmek fiyatlarını konuşmaya başladı. Bu mesleği icra etmeyen, açıklama yapma yetkisi olmayan insanların, halkımızın temel gıda maddesi olan ekmek konusunda bilgilendirme yapmasını doğru bulmuyoruz. Un Sanayicileri Derneği Başkanı’nın da ekmek fiyatları konusunda açıklama yapması son derece yanlış. Onların yapacağı açıklamanın un fiyatları üzerinden olması gerekir. Yaptığımız çalışmalar neticesinde ekmek fiyatının 10 lira olması söz konusu değildir.”

Zamlar yağmur gibi geliyorZamlar yağmur gibi geliyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.