Enflasyon için sevindirici haber: Tarımda üretici fiyatları ekimde hız kesti

TÜİK'e göre, tarım ürünleri üretici fiyat endeksindeki yıllık artış ekimde yıllık yüzde 62,56 oldu ancak aylık olarak yüzde 1,13 azaldı. Maliyetlerdeki azalışın gıda fiyatlarına indirim olarak yansıyıp enflasyonda indirim kampanyalarıyla sağlanan düşüşe bir nebze olsun katkıda bulunması bekleniyor. 

Ekonomi 16 Kasım 2023
Bu haber 4 ay önce yayınlandı
Ekim ayında tarımda üretici fiyatları yüzde 1,13 düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksini (tarım-ÜFE) açıkladı. Buna göre, tarım-ÜFE’de ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,13 azalış, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 44,93 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 62,56 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 85,35 artış gerçekleşti. Üretici maliyetlerinde aylık olarak gerçekleşen azalışın gıda fiyatlarını en azından sabit tutarak, ekimde enflasyonda indirim kampanyalarıyla sağlanan düşüşe bir nebze olsun katkıda bulunması bekleniyor.

Ekimde enflasyon hafif düştü ancak daha alınacak yol çokEkimde enflasyon hafif düştü ancak daha alınacak yol çok

Sektörlerde bir önceki aya göre, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,31 azalış, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,56 artış ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 3,64 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 4,32 azalış, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 1,62 azalış ve canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 3,11 artış gerçekleşti.

En yüksek artış yağlı meyvelerde

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 13,71 ile lifli bitkiler ve yüzde 21,20 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu. Buna karşılık yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla yüzde 168,05 ile yağlı meyveler ve yüzde 164,52 ile üzüm oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre azalış gösteren tek alt grup ise yüzde 19,08 ile turunçgiller oldu.

Bir önceki aya göre azalışın yüksek olduğu alt gruplar yüzde 8,04 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve yüzde 6,66 ile yumuşak çekirdekli meyveler ve sert çekirdekli meyveler oldu.

Bir önceki aya göre artışın yüksek olduğu alt gruplar, yüzde 65,28 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler ve yüzde 35,65 ile yağlı meyveler oldu. Endekste kapsanan 92 maddeden, 35 maddenin ortalama fiyatında azalış, 44 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti.

Dünyada gıda fiyatları 2,5 yılın dibinde, Türkiye’de 38 aydır artıyorDünyada gıda fiyatları 2,5 yılın dibinde, Türkiye’de 38 aydır artıyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.