Kirada yıllık 33 bin liralık vergi istinası devam edecek

Halihazırdaki uygulamayla konutta yıllık 33 bin TL’nin altında kalan kira gelirleri vergiden muafken uygulamanın kaldırılması gündemdeydi. Gelen tepkiler üzerine istisnanın kaldırılmasını öngören madde taslaktan çıkarıldı.

Ekonomi 11 Haziran 2024
Üzerinde çalışılan vergi reformu taslağına kira geliri elde eden ev sahiplerinin ödediği vergilere uygulanan 33 bin liralık istisnanın kaldırılmasına yönelik bir madde konulmuştu.

Evini düşük orandan kiraya veren ve yıllık kirasının toplamı 33 bin liranın altında kalan ev sahiplerine vergi muafiyeti devam edecek. Üstünde çalışılan vergi reformu taslağına kira geliri elde eden ev sahiplerinin ödediği vergilere uygulanan 33 bin liralık istisnanın kaldırılmasına yönelik bir madde konmuştu. Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre madde yasalaşsa özellikle tek evini kiraya verip geçimini oradan sağlayan ev sahiplerinin vergisi olağanüstü artacak, dolaylı olarak kiralara da zam gelecekti. Kira vergisi ödeyen milyonlarca vatandaştan tepki yağdı. Düzenleme AKP içinde de büyük rahatsızlık yarattı. Artan tepkiler üzerine istisnanın kaldırılmasını öngören madde taslak metinden çıkarıldı.

Halihazırda ev sahiplerinin kira gelirinin 33 bin liraya kadar olan kısmına vergi istisnası uygulanıyor. Bu tutar her yıl yeniden artırılıyor. 2023’te elde ettiği kira geliri 33 bin liranın altında kalanlar istisna sayesinde hiç vergi ödemedi. Daha yüksek kira geliri elde edenler de 33 bin TL düştükten sonra kalan gelirleri üzerinden vergi ödedi. Vergi reformu yasa taslağına bu istisnanın tamamen yürürlükten kaldırılması için madde konmuştu. Ancak ev sahibi ve kiracılar düzenlemeye tepki gösterirken AKP içinden de komisyona “Ev sahiplerinin büyük çoğunluğu kiradan geçiniyor. Yeni düzenleme direkt onları vurur. Çok evi olan zengin etkilenmez, çünkü istisnadan zaten bir ev için yararlanıyorlar” uyarısı geldi. Uyarı ve tepkiler üzerine istisnayı kaldıracak madde taslaktan çıkarıldı.

Gayrimenkul vergisinde geri adım yok

Bayramdan hemen sonra Meclis’e sunulması planlanan vergi paketinin içinde evini 5’inci yıldan sonra satanlardan da vergi alınması, ikinci ve daha çok evi olanlara kademeli ilave emlak vergisi ve tapu harcı getirilmesi, gayrimenkul satışlarının düşük belediye rayici yerine gerçek piyasa değeri üzerinden yapılması gibi düzenlemeler de bulunuyor. Bu düzenlemelere de tepki geldiği, ancak henüz maddelerin taslakta yerini koruduğu bildirildi.

Halktan tepki gelmese istisnanın kaldırılmasıyla en çok evini düşük tutarlarla kiraya veren ev sahiplerinin vergi yükü artacaktı. Örneğin evini 5 bin lira kiraya veren bir ev sahibi 33 bin liralık istisna sayesinde 3 bin 910 lira vergi ödedi. Yeni sistemde aynı vergi 9 bin liraya çıkacak, dolayısıyla geçimi daha da zorlaşan ev sahibi kiraya zam yapmak zorunda kalacaktı. Aynı şekilde 10 bin lira kira alınan ev için ödenen vergi 11 bin 559 liradan 19 bin liraya, kirası 15 bin lira olan evin vergisi 20 bin liradan 31 bin liraya çıkacaktı.

Piyasayla neden kavga edilmez? Kira örneği…Piyasayla neden kavga edilmez? Kira örneği…

Kira gelirinde 'pişmanlık beyannamesi' verene ceza yokKira gelirinde ‘pişmanlık beyannamesi’ verene ceza yok

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.