Fatih Karahan sürpriz yapmadı: Merkez’den sabit faiz kararı

Hafize Gaye Erkan'ın istifasının ardından 3 Şubat'ta Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Fatih Karahan başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu piyasaların beklentisine uygun olarak politika faizini yüzde 45'te sabit bıraktı.

Ekonomi 22 Şubat 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı
Fatih Karahan başkanlığında ikinci toplantısını yapacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun kararı merakla bekleniyor.

Fatih Karahan başkanlığındaki Merkez Bankası’nın (TCMB) ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından beklentilere uygun şekilde politika faizini yüzde 45’te sabit tutma kararı çıktı. PPK metninde mevcut seviyenin sürdürüleceği belirtilerek, enflasyonda yükseliş olması durumunda artış yapılacağına dikkat çekildi:

“Ocak ayında aylık enflasyonun ana eğilimi yılın ilk ayına özgü zamana-bağlı fiyat ve ücret güncellemeleri sonucunda, enflasyon tahmin patikasında öngörülen şekilde yükselmiş ve manşet enflasyon sınırlı bir artış kaydetmiştir. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret etmektedir. Söz konusu dengelenme süreci, tüketim malı ve altın ithalatında güçlü, diğer tüketim harcamalarına ilişkin göstergelerde ise öngörülene kıyasla yavaş seyretmektedir. Buna ek olarak, hizmet fiyatlarındaki katılık, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip edecektir.

Dış finansman koşulları, rezervlerin seviyesi, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir.

Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır.

Kurul, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürecektir. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir. Parasal sıkılığı desteklemek amacıyla likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, sterilizasyon araçları etkin şekilde kullanılacaktır.

Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir.

Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır.

Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

Mahfi Eğilmez: Mesele faizi değil enflasyonu sabit tutabilmek

Hazine eski Müsteşarı ve Altınbaş Öğretim Üyesi Dr. Mahfi Eğilmez, TCMB’nin faizi sabit tutma kararını açıkladıktan sonra X’ten değerlendirmelerde bulundu. Eğilmez, “TCMB politika faizini sabit tuttu. Asıl olan faizi değil enflasyonu önce sabit tutabilmek sonra da düşürebilmek. Keşke ona uğraşsalardı” dedi. Eğilmez, daha önce de yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası’nın faizi artırmasının enflasyonu indirmek için tek başına yeterli olmayacağı konusunda birçok yazı kaleme almıştı. Eğilmez, özellikle yapısal reformlar, kamu harcamalarının kısıtlanması ve yargıdaki sorunların giderilmesinin enflasyonla mücadele için en önemli konular olduğunu aktarmıştı.

Mahfi Eğilmez: 2021'de faizi düşüreceğimize 2 puan artırsaydık bu sorunların çoğu olmayacaktıMahfi Eğilmez: 2021’de faizi düşüreceğimize 2 puan artırsaydık bu sorunların çoğu olmayacaktı

 

36,5 puan artış yapıldı

Geçen yılki genel seçimlerin ardından haziran ayından bu yana cumhurbaşkanı destekli parasal sıkılaştırmanın sonucu olarak TCMB politika faizini 3 bin 650 baz puan yükseltmişti. Geçen ay politika faizinin yüzde 45’e çıkmasıyla birlikte ise banka yeterli sıkılığa ulaştığını açıklamıştı.

Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından 3 Şubat’ta TCMB Başkanı olarak atanan Fatih Karahan kamuoyu karşısına çıktığı ilk toplantı olan enflasyon raporu sunumunda sıkı para politikasına bağlı oldukları mesajını verirken, sadece bu yıl değil, gelecek yılın enflasyonunu da göze alarak sıkılık seviyesini belirlemeleri gerektiğine dikkat çekti. Karahan “Politika faizinin ulaştığı seviye ve attığımız diğer adımlarla birlikte dezenflasyon için gereken sıkılık düzeyine ulaştığımızı değerlendiriyoruz. Politika duruşumuzun ara hedefimiz doğrultusunda, bir önceki raporda öngörülenden daha uzun süre korunacak olması da (enflasyonun) ana eğilime olumlu yansıyacaktır” demişti.

TCMB’nin daha uzun süre faizlerin yüksek seviyelerde tutulacağı yönündeki mesajlarına rağmen uzmanlar yılsonuna doğru faiz indirimlerinin başlamasını bekliyor.

Merkez Bankası'nın yeni başkanı, faiz konusunda şahin mesajlar verdiMerkez Bankası’nın yeni başkanı, faiz konusunda şahin mesajlar verdi

 

Yabancı basından Fatih Karahan yorumları: Ekonomide rota değişmezYabancı basından Fatih Karahan yorumları: Ekonomide rota değişmez

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.