Fransız bankaya göre ‘altın’ yükselecek

Altına talep yükselirken Fransa'nın önde gelen bankalarından Societe Generale altının portföy yöneticileri için temel varlık olmaya devam edeceğini merkez bankalarının talepleriyle altında yükselme potansiyeli olduğunu belirtti.

Ekonomi 21 Mart 2024
Bu haber 3 ay önce yayınlandı
SocGen, merkez bankası talebinin piyasada sağlam bir zemin oluşturmasıyla altın fiyatlarının yükselme potansiyeli olduğunu düşünüyor.

Fransız bankası Societe Generale ikinci çeyrek öncesinde çoklu varlık portföyündeki toplam emtia varlıklarını yüzde 1 oranında azaltsa da, üst üste üçüncü çeyrekte de altına yüzde 5 oranında yatırım yapmayı sürdüreceğini açıkladı. Bankanın toplam emtia varlıkları portföyün yüzde 9’unu oluşturuyor ve petrol yerine bakıra yatırım yapıyor. Analistler özellikle 2024 ABD Başkanlık seçimleri öncesinde jeopolitik gerilimler artmaya devam ederken altın yatırımcılarını sıcak tuttuklarını söyledi. Analistler “ABD seçimleri ve maliye politikasına ilişkin riskler öncesinde değerli metallerde erdem buluyoruz” dedi. Altın portföyün yalnızca küçük bir bölümünü temsil etse de banka ABD hazine tahvilleri yerine koruyucu varlık olarak değerli metali ve nakdi tercih ettiğini söyledi. Banka portföyünün yüzde 14’ünü nakit olarak tutmaya devam etmekte. Bununla birlikte portföydeki en büyük ayarlamalardan birinde banka ilk çeyrekte yüzde 10 olan 10 yıllık ABD Hazine tahvillerindeki varlığını yüzde 5’e düşürdü.
Analistler “Gelen büyüme ve enflasyon verileri güçlü kalmaya devam ederken, ancak getirileri buradan anlamlı bir şekilde yükseltecek kadar güçlü değil, özellikle de Fed’in gevşeme eğiliminde olduğu bir zamanda, 10yT’nin aralığa bağlı olması, daha iyi bir giriş noktası beklerken daha fazla sabırlı olmayı öneriyor” dedi.

‘Yükselme potansiyeli var’

SocGen merkez bankası talebinin piyasada sağlam bir zemin oluşturmasıyla altın fiyatlarının yükselme potansiyeli olduğunu düşünüyor. Analistler raporlarında “ETF talebinde kayda değer bir artış olmamasına rağmen altın yeni zirveler yapıyor. Bunun nedeni, merkez bankalarından gelen ve çeyrek başına yaklaşık 330 ton artmaya devam eden taleptir” diye yazarken şu açıklamayı da eklediler: “Altın, dikdörtgen şeklindeki çok yıllı aralığının üst kısmının (2075 dolar) üzerine yerleşti, bu da yükseliş trendinin yeniden başladığını gösteriyor. Ayrıca aralık ayında ulaşılan zirveyi de aştı.”
“Çok yıllık konsolidasyondan kopuş daha büyük bir yukarı yönlü olasılığa işaret ediyor” diyen analistler “Yukarı yönlü hareketin 2250 ve 2360 dolarlık projeksiyonlarda yer alan bir sonraki hedeflere doğru uzanması muhtemel. Dikdörtgen için hedef 2460 dolar olarak belirlendi. Dikdörtgenin üst sınırı olan 2075 dolar kısa vadeli destektir” görüşünde.

Altın talebi yükselince Darphane üretimi yüzde 50 artırdıAltın talebi yükselince Darphane üretimi yüzde 50 artırdı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.