Gayrimenkul ve araç ilanlarına ‘fake’savar düzenleme: Uymayana 10-100 bin TL arası ceza

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir yönetmeliğe göre artık ilan sitelerinde ancak gerçek kimlik bilgileriyle ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ilanı verilebilecek. Amacın ‘spekülatif fiyat artışlarını önlemek’ olduğu duyuruldu.

Ekonomi 31 Ağustos 2023
Bu haber 9 ay önce yayınlandı

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti ve Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliklerde değişiklik yapılmasına dair Yönetmelikler, gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmeliğin öngördüğü değişikliklere göre; ilan sitelerinde ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ilanı vermek isteyenler, açık kimliklerini gizledikleri sahte hesaplar üzerinden ilan veremeyecek. Kişinin kendisine, eşine veya birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da ilana konu taşınmaz veya taşıt sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmazın veya taşıtın ilana konulması yasaklandı. Bununla birlikte, emlak komisyoncuları ve oto galericileri, sahip oldukları yetki belgeleri ile doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabilecekler.

Her bir aykırılık için ayrı ceza

2 ay sonra yürürlüğe girecek olan düzenlemeyle birlikte; ikinci el motorlu kara taşıtları ve taşınmazların satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, üyelikten veya ilanın yayımlanmasından önce kimlik doğrulaması yapmalarının yanı sıra, ilanın yayımlanmasından önce ilana konu ikinci el motorlu kara taşıtının veya taşınmazın ilanına yetkili olunduğuna dair doğrulama yapmakla yükümlü olacak. Yani miras ya da vekalet aracılığıyla satış yapılıyorsa, buna dair belgeler ilan koymadan önce sunulacak.

Bahse konu yönetmeliklerde yapılacak değişiklikler ile mevzuata aykırı davrananlar hakkında her bir aykırılık için 10 bin TL’de 100 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanacak.

Bakanlık: Mağduriyetler gözlemledik

Ticaret Bakanlığı tarafından söz konusu yönetmelik değişiklikleri hakkında yapılan açıklamada, “Son zamanlarda ilan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar yoluyla, taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde vatandaşlarımızın mağdur edildiğinin gözlemlenmesi ve bu konuda çokça artan şikayetlerin bildirilmesi üzerine, söz konusu etik dışı ve yanlış uygulamaları ve mağduriyetleri ortadan kaldırmak amacıyla, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Söz konusu değişikliklerle; tüketici mağduriyetine yol açabilen sahte ilanların engellenmesi, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve elektronik ortamda hizmet sunan ilan platformlarında yer alan ilan kirliliği ile ilanlardaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Her şeye zam yağarken, ikinci el otomobil fiyatları düştüHer şeye zam yağarken, ikinci el otomobil fiyatları düştü

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.