Gıdalarımız çok hijyenikmiş

Tarım ve Orman Bakanlığı yılbaşında bugüne kadar yaptığı toplam 1 milyon 16 bin 980 gıda denetiminin yalnızca 12 bin 788’inde uygunsuzluk tespit etmiş.

Ekonomi 25 Ekim 2023
Bu haber 6 ay önce yayınlandı
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’de gıdalar ilgili yapılan her 100 denetimden yaklaşık yalnızca 1’inde uygunsuzluk tespit edilmiş.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’de gıda üretimin sağlıksız şekilde yapıldığına ilişkin şehir efsanesini yıktı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) temsilcileriyle bakanlıkta bir araya geldi. Toplantıdan sonra bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Yumaklı, vatandaşların güvenilir gıdaya erişimi için büyük çaba sarf ettiklerini belirterek, “Gıda ürünlerinin güvenilir şekilde üretimi ve satışıyla alakalı denetimler yapıyoruz. Vatandaşımızın sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşması için ekiplerimiz aralıksız çalışıyor. 1 Ocak’tan bugüne kadar toplam 1 milyon 16 bin 980 gıda denetimi gerçekleştirdik. Bu denetimlerimizde 12 bin 788 adet uygunsuzluk tespit ettik. İnsan sağlığını tehdit eden üretim ve satış yaptığı belirlenen 159 firma hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi. Buna göre Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye’de gıdalar ilgili yapılan her 100 denetimden yalnızca yaklaşık 1’inde uygunsuzluk tespit edilmiş.

Sektörün denetimler de başladı

Bu rutin denetimlerin dışında 81 ilde eş zamanlı sektörel denetimler de gerçekleştirdiklerini belirten Yumaklı, ilk olarak 21 Ağustos 2023 itibarıyla başlatılan eş zamanlı denetimlerde restoran, lokanta ve kafeterya gibi toplu tüketim yerlerinin denetlendiğini, ikinci etap denetimlerin ise kasap, şarküteri, bakkal, market ve büfe gibi gıda satış yerlerine yönelik gerçekleştirildiğini anımsattı.

Et, süt ve yumurta üretim yerlerine yönelik yapılan üçüncü etap denetimlerin tamamlanmasının ardından ise halihazırda ekmek ve unlu mamul üreten işletmeleri kapsayan eş zamanlı denetimlerin aralıksız sürdüğünü bildiren Yumaklı, yıl sonuna kadar belirlenen takvim doğrultusunda sektörel bazlı denetimlere devam edileceğini söyledi.

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.