İhracatçıdan ‘çift kur’ talebi: Dolar acil 40 lira olmalı

İHBİR Başkanı Kazım Taycı ihracatçıların üretimden kopmaması ve pazarlarını kaybetmemesi için şu anda 32 TL'ye yakın olan dolar/TL kuruna karşılık ihracatçıların döviz gelirlerinin bozdurulması işleminde kurun en az 40 TL olarak uygulanmasını istedi

Ekonomi 6 Nisan 2024
Bu haber 4 ay önce yayınlandı
Kazım Taycı öte yandan ihracatçının üretimden kopmaması ve yurt dışındaki pazarlarını kaybetmemesi adına "çift kur" uygulaması getirilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı, ihracatçılar olarak fiyatlama ve rekabetten dolayı ciddi kaygılar taşıdıklarını belirterek, ihracatçıya “çifte kur” uygulaması getirilmesini talep etti. Taycı, ekonomi yönetiminin enflasyona mücadele çabasını anlayıp desteklediklerini de vurguladı. Reuters’ın haberine göre Taycı, şu anda 32 seviyelerine yakın işlem gören dolar/TL kuruna karşılık, ihracatçıların döviz gelirlerinin bozdurulması işleminde kurun en az 40 TL olarak uygulanmasını istediklerini söyledi.

‘Enflasyonun gerisinde kaldı’

İHBİR’in 2024 hedefleri ve ihracattaki son durumun değerlendirildiği toplantıda konuşan Taycı, “Tüm ihracatçılar gibi biz gıda ihracatçıları da kurdan dolayı şu anda muzdaribiz. Sebebi de halihazırdaki kur oranının enflasyonun çok gerisinde kalmış olması. Bu şekilde fiyatlama yaptığımız zaman otomatikman döviz bazındaki fiyatlarımıza zam yapıyoruz. Yani 10 dolarlık ürünümüzü 11,5-12 dolara çıkardığımız zaman müşteriye döviz bazında niye zam yaptığımızı anlatamıyoruz” dedi. Taycı şunları söyledi: “Kur konusunda yüzde 2 talep ettik yüzde 4 dedik, yüzde 10 dedik. Ama şu anda öyle bir noktadayız ki bu işi yüzdelerle bağlayamayacağız. Mümkünse ‘çift kur’ uygulaması yapılsın. İHBİR olarak 160 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Çok uzun yıllar süren mücadelelerle bu pazarlarda raflarda yer bulduk. Kurdan dolayı buralardaki raflardan düşersek tekrar bu raflara dönebilmek için çok daha fazla mücadele vermemiz gerekecek.”

‘Üretimden kopmamak için gerekli’

“Enflasyonla mücadeleyi elbette anlıyoruz ve destekliyoruz” diyen Taycı, öte yandan ihracatçının üretimden kopmaması ve yurt dışındaki pazarlarını kaybetmemesi adına “çift kur” uygulaması getirilmesi gerektiğini söyledi. Taycı, “Hükümetin yani otoritenin enflasyonla mücadalede uygulamakta olduğu politikaları destekliyoruz. Dolayısıyla kurların yukarıya gitmiş olmasının enflasyonu ciddi manada olumsuz etkileyeceğinin bilincindeyiz” dedi ve ekledi: “Bu sebeple diyoruz ki; üretici ihracatçı beyannamesini verdikten sonra, bankaya parası da intikal ettikten sonra bunu bozdururken çift kur uygulaması yapılsın. İhracatçının ihtiyacını karşılayabilecek şekilde, Merkez Bankası ile belirli periyotlarla toplantılarla bir kur belirlenerek güncelleme usulüyle bunun üzerinden (ihracat gelirinin) bozdurulmasını talep ediyoruz. Çünkü artık yüzdeler bile geride kalıyor. Yüzde 4 dedik, daha sonra yüzde 10 dedik. Oran 2’de kaldı, hiçbir ihtiyacımızı çözmüyor. Bizim çok acil 40 TL’ye ihtiyacımız var.”

Merkez'den U dönüşü: İki gündür döviz satmıyor, alıyor, dolar düşsün istemiyorMerkez’den U dönüşü: İki gündür döviz satmıyor, alıyor, dolar düşsün istemiyor

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.