İş Bankası’na 1 milyar doların üstünde ‘yeşil’ kredi

İş Bankası 562,7 milyon euro ve 442 milyon dolar tutarında 367 gün vadeli sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi sözleşmesi imzaladı. Kredi iklim değişikliği, yeşil dönüşüm ve kadının toplumdaki yerini güçlendirme projelerinde kullanılacak.

Ekonomi 12 Haziran 2024
İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, sürdürülebilirlik temalı kaynak teminini stratejik hedeflerinin bütünleyici bir parçası olarak gördüklerini söyledi.

Türkiye İş Bankası 562,7 milyon euro ve 442 milyon dolar tutarında 367 gün vadeli sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi sözleşmesi imzaladı. Dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere temin edilen sendikasyon kredisi ile küçük ve orta ölçekteki kadın girişimcilerin yanı sıra küçük çiftçilere kullandırılacak nakdi kredi tutarları, sürdürülebilirlik performans kriterleri olarak belirlendi.

Kredi anlaşmasında Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited ve Standard Chartered Bank koordinatör; ING Bank N.V., Mashreqbank PSC ve Standard Chartered Bank sürdürülebilirlik koordinatörü; Emirates NBD Bank (P.J.S.C) ise ajan banka olarak görev aldı.

Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki 21 ülkeden 48 bankanın katılımı ile tamamlanan kredi işlemine 18 yeni banka katılım gösterdi. Sendikasyona en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti euro diliminde Euribor + %2,25, dolar diliminde ise SOFR + %2,50 oldu.

‘Hem tarımın gelişmesi hem de kadının rolüne yönelik taahhütlerimizi güçlendiriyor’

Bu yıl 100’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayan İş Bankası’nın ekonomik ve toplumsal gelişime katkıda bulunma sorumluluğunu yerine getirmeye devam ettiğine vurgu yapan İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran konuyla ilgili olarak “Geçen yıl aldığımız 388 milyon euro ve 224 milyon dolar tutarındaki borcumuzu öderken yeni sözleşme kapsamında yaklaşık 563 milyon euro ve 442 milyon dolar tutarında bir kaynak sağlamış olduk. Yenileme oranımız yüzde 163 oldu ve bu yaklaşık 400 milyon dolar tutarında yeni kaynak girişi anlamına geliyor. Bu kaynağı tüm paydaşlarımızla daha güçlü bir gelecek inşa etme yolculuğumuzda, iklim değişikliğiyle mücadelede, müşterilerimizin yeşil dönüşümünü ve kadının toplumdaki yerinin güçlenmesine yönelik çalışmaları desteklemek için kullanacağız” diyerek sürdürülebilirlik temalı kaynak teminini stratejik hedeflerinin bütünleyici bir parçası olarak gördüklerini vurguladı.

Hakan Aran yeni sendikasyon kredisiyle banka müşterilerinin dış ticaret işlemlerinin finansmanına desteklerini sürdürürken küçük ve orta ölçekteki kadın girişimcilerin yanı sıra küçük çiftçilere kullandırılacak nakdi kredi tutarlarına dayalı belirledikleri sürdürülebilirlik performans kriterleri aracılığıyla ülkemizde hem tarımın gelişmesine hem de kadının toplumdaki yerinin ve ekonomideki rolünün sağlamlaşmasına yönelik taahhütlerini güçlendirdiklerini belirtti.

İş Bankası'na 380 milyon dolarlık 'sürdürülebilir' kaynakİş Bankası’na 380 milyon dolarlık ‘sürdürülebilir’ kaynak

İş Bankası 100. yıl yeşil bonosunda talep toplamaya başladıİş Bankası 100. yıl yeşil bonosunda talep toplamaya başladı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.