Kapadokya’da 1 saatlik balon turu 100 euro: Turistler uçuyor, Türkler bakıyor

Kapadokya bölgesinde 1 saatlik sıcak hava balonu turu 100 eurodan başlıyor, 200 euroya kadar çıkabiliyor. Yabancı turistler günde 100 uçuş yapan balonlara binmek için sıra beklerken, yerli turistler 3 bin liraya yaklaşan ücret bütçelerine fazla geldiği için sadece fotoğrafını çekmekle yetiniyor.

Ekonomi 29 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
TURKIYENIN ONEMLI TURIZM MERKEZLERINDEN KAPADOKYA BOLGESINDE 1 SAATLIK SICAK HAVA TURU 100 EURODAN BASLIYOR. YERLI VE YABANCI TURISTLER SABAH SAATLERINDE GOKYUZUNE YUKSELEN BALONLARI IZLEMEK VE BINMEK ICIN BOLGEYE GELIYOR. FOTO-AHMET KORKMAZER-NEVSEHIR-DHA

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde 1 saatlik balon turu 100 eurodan başlıyor. Sıcak hava balonu işletmecisi Halis Aydoğdu, “Değişik uçuş tiplerine ve sepetlerdeki uçuşlara göre fiyatlar 200 euroya kadar çıkabiliyor. 20, 24 ve 28 kişilik sepetler 1 saatlik veya 75 dakikalık uçuşlar halinde gerçekleştiriliyor” dedi. Yabancı turistler, her gün 100 uçuş yapan balonlara binmek için sıra beklerken, bölgeyi gezmeye gelen yerli turistler son günlerde euronun sürekli artmasıyla fiyatı 3 bin liraya yaklaşan uçuşları sadece fotoğraflamakla yetiniyor.

Turizm merkezi Kapadokya’da 27 firmaya ait onlarca sıcak hava balonu bulunuyor. Yerli ve yabancı turistler, sabahın ilk ışıklarında sıcak hava balonlarına binmek için yerlerini alıyor. Pilotların kontrollerinin ardından havalanan onlarca balon, turistlerle birlikte Göreme beldesi ile Avanos ilçesine bağlı Çavuşin köyü arasındaki kalkış alanlarından peş peşe gökyüzüne yükseliyor. Kapadokya bölgesinde, 1 saatlik sıcak hava balonu turu ise 100 eurodan başlıyor.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya’da 1 saatlik balon turu 100 eurodan başlıyor, 200 euroya kadar çıkıyor. Foto-Ahmet Korkmazer (DHA)

Sıcak hava balonu işletmecisi Halis Aydoğdu, “Bölgede balon fiyatları 100 eurodan başlıyor. Değişik uçuş tiplerine ve sepetlerdeki uçuşlara göre fiyatlar 200 euroya kadar değişiyor. 20, 24 ve 28 kişilik sepetler 1 saatlik veya 75 dakikalık uçuşlar halinde gerçekleştiriliyor. Son dönemlerde kurdaki dalgalanmalara yansıma olarak, yerli turistlerde bir etkileşim oldu. Fakat alternatifler de sunulduğu için Kapadokya bölgesindeki yerli turistler, balon turlarına oldukça ilgi göstermekte. Bu sene en fazla Uzak Doğu olan Kore’den misafirlerimiz geliyor. Geçen seneye göre Latin Amerika’dan gelen turistlerde bir düşüş yaşamaktayız. Koreli turistler şu anda bölgede grup turizminde en fazla uçan kişi sayısını oluşturmaktadır. Yıl sonuna doğru Çin turizminin de başlamasıyla birlikte Çinli turistlerin de ilgi göstereceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bayram tatilinin adresi akraba eviBayram tatilinin adresi akraba evi

‘Her gün 100’ün üzerinde uçuş gerçekleştiriyor’

Kapadokya bölgesinde her gün 100’ün üzerindeki sıcak hava balonunun uçuş yaptığını söyleyen Aydoğdu, “Kapadokya bölgesinde uçuşlarımız genellikle Göreme Havzasında olmaktadır. Bu noktada gerçekleştirildiğimiz uçuşlarda misafirlerimiz, Kızılçukur Vadisi, Aşk Vadisi, Göreme, Çavuşin ve Ürgüp taraflarını çok rahat bir şekilde havadan gözlemleyebilmektedir. Kapadokya‘nın dünyadaki diğer uçuşlara göre en büyük farkı, sadece yükseklikte yapılan bir uçuş değil aynı zamanda vadi ve kayaların arasından görsel bir şölen sunmasıdır” diye konuştu.

Uçuşlardaki güvenlik önlemlerine değinen Aydoğdu, ​”Tüm güvenlik önlemleri, Türk Sivil Havacılığı tarafından alınmaktadır. Buna bağlı olarak tüm pilotlarımız, yer ekiplerimiz ve bölgemizde aktif olarak faaliyette bulunan 27 firmamızda denetimler yapılıyor.”

Kurban Bayramı tatili için arkadaşları ile birlikte Sivas’tan Göreme’ye gelen Büşra Anamoğlu ise “5 kişilik arkadaş grubumla sabah balonları izlemeye geldik. Fakat balon fiyatları canımızı sıkıyor. Yapabileceğimiz tek şey, ‘izlemek’ diyerek sabah uyandık ve geldik. Firma yetkililerinin Türklere karşı özel bir fiyat belirlemelerini bekliyoruz. Kapadokya aslında yabancı turistleri çekmek için konumlanmış gibi. Türk turistlerde buradalar. Firmaların da bu noktada indirim yapmaları gerekir. Kapadokya’nın en önemli simgesi olan balona binmek istedik ama genellikle yabancılar biniyor, Türkler izliyor” diye konuştu.

İstanbul’dan Kapadokya’ya gelen Melis Genç de “Arkadaşlarımızla kısa bir gezi yapıyoruz. Fiyatlar çok yüksek. Balona binemedik. Çok fazla fiyat farkı var. Firmalardan biri 100 euro, biri, 200 euro, biri, 300 euro diyor. Böyle uzaktan izliyoruz ve fotoğraf çekiyoruz” dedi.

Otel tatili hayal oldu, çadır ve karavana talep patladıOtel tatili hayal oldu, çadır ve karavana talep patladı

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.