Konut fiyatları 10 aydır geriliyor

sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü raporuna göre ülke genelindeki reel konut fiyat endeksinin 2023 Temmuz’dan bu yana gösterdiği düşüş 2024 Nisanı’nda da devam etti.

Ekonomi 16 Mayıs 2024
Türkiye'de nisan itibarıyla reel fiyatlarla kira ortalaması bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 11,2 geriledi.

Konuta yatırım artık enflasyona karşı korumuyor. Azalan taleple birlikte konut fiyatlarında gerileme sürerken artış artık enflasyonun altında da kalmaya başladı. sahibinden.com’un Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) işbirliğiyle hazırlanan “sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü” nisan raporuna göre konut satış fiyatlarında enflasyondan arındırılmış (reel) düşüş 10 aydır devam ederken son dört aydan bu yana da enflasyonun altında kazanç getirdiği dikkat çekiyor. Rapora göre nisanda cari fiyatlarda yıllık değişim yüzde 42,1 oldu. Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatındaki yıllık artış oranı nisan ayında yüzde 50,8’e geriledi.
Rapora göre reel fiyatlardaki düşüşün on aydır devam ettiği görüldü. Reel fiyatlardaki yıllık değişim oranı ülke genelinde yüzde -16,3’e, İstanbul’da yüzde -18,3’e, İzmir’de ise yüzde -15,4’e kadar geriledi. Ankara’da ise düşüş yüzde -10,9 seviyesinde kaldı. Yani ülke genelinde ve üç büyük ilde ortalama konut bir yıl öncesine göre reel anlamda ucuzladı.

Türkiye genelinde reel konut fiyat endeksi


Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan m2 cari fiyatı 28.257 TL oldu. Satılık konut ilan metrekare cari fiyatlarındaki yıllık artış oranları üç büyük şehirde de azalarak İstanbul’da yüzde 38,8, Ankara’da yüzde 51,3 ve İzmir’de yüzde 43,6 oldu. Ortalama satılık konut m2 fiyatları İstanbul’da 39 bin 080 TL, Ankara’da 21 bin 250 TL ve İzmir’de 32 bin 631 TL olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde satılık konut reel fiyatlarının yıllık değişimi

Kiralar önceki aya göre arttı

Türkiye genelinde ve üç büyükşehirde marttan nisana cari kira fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu reel kira fiyatları arttı. Buna karşılık ülke genelinde nisan ayı itibarıyla reel fiyatlarla kira ortalaması bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 11,2, İstanbul’da yüzde 9,7 oranında geriledi. Ankara’da ve İzmir’de ise reel kiralar bir yıl öncesine kıyasla yüzde 4,4 ve yüzde 5,7 oranında arttı.

Türkiye reel kira fiyatlarının yıllık değişimi

Öte yandan cari kira fiyat yıllık artış oranlarında düşüş sürmekte. Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı nisan ayında yüzde 50,8’e geriledi.
Nisanda ülke genelinde ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 158,6 TL oldu. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 53,3’e, Ankara’da yüzde 77,3’e, İzmir’de ise yüzde 79,4’e düştü. Ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 200 TL, Ankara’da 150 TL, İzmir’de ise 179,4 TL olarak gerçekleşti. Cari fiyatlarda yıllık değişim oranı marta kıyasla ülke genelinde 2,7 puan azalarak yüzde 42,1’e düştü.

2023 Şubat ayındaki depremden sonra çok sert düşüş gösteren konut talebi 2023 Temmuz’daki artıştan sonra kasıma kadar düştü.
Konut talebi aralıkta artış trendine geçerken bu yıl marttan şubata kıyasla yüzde 1,6 azalarak 112,4 oldu. Nisan ayında da marttaki düşüş eğilimi devam etti ve konut talep göstergesi yüzde 6 azalarak 105,6 olarak gerçekleşti.

Konut pazarı zayıflayınca, inşaat maliyetleri martta hız kestiKonut pazarı zayıflayınca, inşaat maliyetleri martta hız kesti

Konut artık yatırım aracı olmaktan çıkıyor, enflasyonla yarışamıyorKonut artık yatırım aracı olmaktan çıkıyor, enflasyonla yarışamıyor

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.