Merkez Bankası Başkanı’nın bankacılarla toplantısı: Taleplerinizi yazılı iletin

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan dün bir araya geldiği bankacılardan gelen hiçbir soruya cevap vermemiş, yuvarlak laflarla geçiştirmiş. Taleplerini dile getiren bankacılara yazılı olarak iletmelerini söylediği konuşuluyor.

24 Haziran 2023

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın banka genel müdürleriyle dün gerçekleştirdiği toplantı ekonomide haftanın en önemli olaylarından biriydi. Önce bu toplantının hafta başında gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Pazartesi sabahı ani bir kararla toplantının cuma gününe ertelendiği açıklandı. Doğrusu da buydu çünkü faiz kararları öncesinde bu kararı alacak olan yöneticilerin sessizliğe bürünmesi merkez bankacılığında evrensel bir kural. Hatta literatürde bunun bir adı da var: “Purdah period”. İngilizce’ye Farsça veya Hintçe’den geçen purdah kelimesi, gizlenme anlamına geliyor.
Toplantıdan kısa süre önce banka genel müdürleriyle bir araya gelmenin “purdah period” ilkesine aykırı olduğunu ben de sosyal medyada dile getirmiştim. Ama bana gelinceye kadar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndaki deneyimli yöneticiler herhalde bunun farkındaydı ve büyük olasılıkla onların girişimiyle toplantı cumaya alındı.
Toplantının ertelenmesi pazartesi günü Borsa İstanbul’daki banka hisselerinde sert düşüşe neden oldu. Çünkü bu toplantıda bankalara yönelik geçtiğimiz dönemlerde getirilen sert önlemlerden geri adım atılacağına dair mesaj verileceği yönünde bir beklenti vardı. Özellikle de seçimden önce bankalara satılan düşük faizli devlet tahvillerinin devlet tarafından geri alınmasına yönelik bir plan açıklanacağı beklentisi oluşmuştu. Zira Merkez Bankası politika faizinde artırıma gidince bu kağıtların değeri düşecekti ve kimi iktisatçıların hesaplamalarına göre bankacılık sistemi bir yılda 200-300 milyar TL zarar yazacaktı. Bu da sistemik risk olasılığını gündeme getirecekti (Bu olasılık hâlâ var.)
Evet, artık gelelim düne. Ertelenen toplantı dün nihayet gerçekleşti. Banka hisseleri dün sabahtan itibaren yine büyük bir beklenti içindeydi, Borsa İstanbul Banka Endeksi’nde sert bir yükseliş gördük.

Faiz kararıyla Türkiye kedinin kuyruğunu kovalaması sarmalına girdiFaiz kararıyla Türkiye kedinin kuyruğunu kovalaması sarmalına girdi

Hafize Gaye Erkan toplantı çıkışında yaptığı çok kısa açıklamada “fiyat istikrarı ve finansal istikrara” vurgu yaptı. Erkan’ın kısa bir açıklamayla geçiştirmesi içeride konuşulanlara dair merakı artırdı. Dünden bu yana toplantıya dair bazı bilgiler edinme imkanı buldum.
Erkan’ın herhangi bir sunum yapmadığını öğrendim. Bu tür toplantılar öncesinde genellikle kapsamlı bir sunum hazırlanır. Anladığım kadarıyla bu sefer hazırlanmamış. Merkez Bankası Başkanı toplantıda konuşmak yerine söz verip dinlemeyi tercih etmiş. Bankacılardan gelen hiçbir soruya cevap vermemiş, yuvarlak laflarla geçiştirmiş. Taleplerini dile getiren bankacılara (Öğrenemedim ama herhalde yukarıda sözünü ettiğim düşük faizli devlet tahvilleri meselesi de dile getirilen sorunlar arasında vardı) yazılı olarak iletmelerini söylediği konuşuluyor.
Bankacılarda bunun Hafize Gaye Erkan’ın söz konusu düzenlemelere dair yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklandığı yönünde bir kanaat oluşmuş. Bunun toplantıya katılan bankacıları çok şaşırttığı da konuşulanlar arasında…

Erkan'dan ilk açıklama: Enflasyonla mücadele için kolları sıvadıkErkan’dan ilk açıklama: Enflasyonla mücadele için kolları sıvadık

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.