Oyak çimento Tayvanlı ortağına hisse satıyor

OYAK'ın Portekiz'deki çimento şirketindeki hisselerinin tümüyle OYAK Denizli Çimento'nun yüzde 12'sini satışından Türkiye'ye toplam 740 milyon dolar nakit kaynak girecek. Anlaşmanın 8 Aralık'a kadar tamamlanması bekleniyor.

Ekonomi 29 Kasım 2023
Bu haber 5 ay önce yayınlandı
OYAK Çimento'nun biri Adana'da olmak üzere toplam 7 entegre çimento fabrikası bulunuyor.

Dünyanın ve Güneydoğu Asya’nın en büyük çimento üreticilerinden Tayvanlı Taiwan Cement Corporation (TCC),  OYAK’a ait çimento şirketlerindeki payını arttırıyor. OYAK’tan yapılan açıklamada OYAK’ın Portekiz’de kurulu Cimpor Portugal Holdings’teki yüzde 60 hissesiyle, OYAK Çimento’nun ana hissedarı OYAK Denizli Çimento’da sahip olduğu yüzde 60 oranındaki hissenin yüzde 12’lik bölümünün TCC’ye satışı konusunda ön mutabakata varıldığı duyuruldu. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem satış sonucu Türkiye’ye yaklaşık 740 milyon dolar nakit kaynak geleceğini söyledi.

İşlemda Portekiz’deki şirketin değeri 800 milyon, OYAK Denizli Çimento’nun değeri ise 1 milyar 300 milyon euro olarak kabul edildi. Tarafların 8 Aralık’a kadar ön mutabakatlarını yansıtan nihai anlaşmaları imzalamalarının beklendiği bildirildi.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem konuyla ilgili değerlendirmesinde, yenilenen iş birliğinin, yurt dışı piyasalarınca ülke ekonomisine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“OYAK ve TCC arasında tesis edilen iş birliğinin, önümüzdeki dönemde ülke menfaatlerimize uygun olarak gerek çimento gerekse diğer iş kollarında yapılacak yatırımlara olumlu katkı sağlayacağını biliyoruz. ‘Doğru alana doğru yatırım’ stratejisi çerçevesinde yatırım portföyünü sürekli olarak gözden geçiren OYAK olarak ülkemizin geleceği ve ekonomisi için yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.”

Erdem, gelecek nesillere duydukları sorumlulukla çevreye duyarlı, karbon ayak izi düşük yatırımlarla Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji oyuncusu olmayı planladıklarını belirtti.

Karbon siyahı fabrikası yatırımı sürüyor

OYAK’tan yapılan açıklamada, şirketin sürdürülebilir büyüme ve dünyaya açılma vizyonu doğrultusunda 2018 yılının en büyük yabancı yatırımını Türkiye’ye getirerek çimento sektöründe önemli bir adım attığı hatırlatıldı. Açıklamaya göre bunun sonucu olarak da şirketin Uzak Doğu’nun en büyük çimento üreticilerinden TCC ile kurulan ortaklıkla çimento pazarında önemli bir küresel rekabet avantajı sağladı. 2018 yılında başlayan ortaklığın hemen ardından TCC ve OYAK stratejik iş planlarını devreye almaya başladı.

TCC’nin iştiraki olan ve dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi konumundaki Continental Carboun’un hakim şirketi Tayvanlı International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. (CSRC) iş birliğiyle İskenderun’da karbon siyahı üretim tesisi kurma konusunda yatırım kararı alındı.

Türkiye’de araç lastiği başta olmak üzere birçok alanda kullanılan karbon siyahının, 300 milyon doları pazar büyüklüğü ile Orta Doğu ve Afrika bölgesinin en büyüğü konumunda olan Türkiye’nin, OYAK ve TCC’nin karbon siyahı alanındaki ortak yatırımı sayesinde dışa bağımlılıktan kurtulması hedefleniyor.

Yatırımına devam edilen 220 bin ton kapasiteli tesis, CSRC’nin uluslararası karbon siyahı iş kolundaki bilgi birikimi ve çeşitli sektörlere liderlik eden OYAK’ın gücüyle ile birleşerek hem enerji geri kazanımı ve emisyonlar açısından en ileri çevre koruma sistemleriyle donatılacak. Tesisteki üretimde yine OYAK Grup şirketlerinden İsdemir’in atıkları kullanılacak.

Erdem, TCC ile beraber dünyanın gündeminde olan elektrikli batarya ve enerji depolama konusunda Türkiye’de yatırım fırsatlarını da değerlendiklerini belirtti.

TCC: Uluslararası yatırımlarımız ivme kazandı

TCC Yönetim Kurulu Başkanı Nelson Chang de yaptığı açıklamada beş yıl önce OYAK’la yaptıkları ortaklıkla beraber uluslararası alanda yatırımlarının ivme kazandığını söyledi. Nelson Chang, TCC’nin yenilenebilir enerji alanında çeşitli sektörlerde yaptığı yatırımlarla entegre ve uluslararası yapılanmaya sahip olan ender şirketlerden biri olduğunu belirterek, OYAK’la beraber Türkiye’de karbon emisyon indirgeme teknolojileri, elektrikli batarya ve enerji depolama alanındaki yatırım fırsatlarını değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.