Papara, İspanyol neobank Rebellion’ı satın aldı

2016 Ağustos ayında kurulan Türk finansal teknoloji şirketi Papara, İspanya merkezli neobank Rebellion'ı satın alarak Avrupa'ya açılma sürecinde önemli bir adım attı. Papara CEO'su Emre Kenci, bu yıl Avrupa'da iki şirket satın alacaklarını açıklamıştı.

Ekonomi 5 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
Finansal teknoloji şirketi Papara, İspanyol neobank Rebellion'ı satın alarak Avrupa'ya adım attı.

Türk finansal teknoloji şirketi Papara, İspanya merkezli neobank Rebellion’ı satın aldığını açıkladı. Bu anlaşmayla şirket, Avrupa’ya açılma sürecinde önemli bir adım attığını belirtti. Satın almaya ilişkin görüşlerini paylaşan Rebellion Kurucu Ortağı Sergio Cerro, “Küresel yatırımcı trendlerindeki değişimler nedeniyle, 2022’nin başlarında uluslararası bir üst düzey oyuncuyla güçlerimizi birleştirmek için stratejik bir şirket birleşmesi (M&A) planı başlattık. Bu satın alma, İspanyol neobankacılık piyasasıyla sorunsuz bir şekilde uyum sağlayan bir projeyi ilerletmek için olağanüstü bir fırsat sunuyor. İspanyol sektöründe baskın bir oyuncunun yokluğu ve hâkim ekonomik manzara göz önüne alındığında Papara’nın, kaynakları, iş vizyonunu ve tutkuyu sinerjik olarak harmanlamak için ideal ortak olduğuna güçlü bir biçimde inanıyorum. Satın almayla mevcut Rebellion ekibinin tamamı bu yeni macerada kalmaya devam ederken sektördeki uzmanlığımız ve bilgi birikimimiz yeni işe alımlar ve Papara’nın vizyonuyla büyüyecek” dedi.

Rebellion Kurucu ortağı Sergio Cerro, “Papara’nın, kaynakları, iş vizyonunu ve tutkuyu sinerjik olarak harmanlamak için ideal ortak olduğuna güçlü bir biçimde inanıyorum” dedi. 

‘Kullanıcıların hızlı deneyim talebine yanıt verilebilecek’

Şirketin yeni dönemdeki ürün yaklaşımına ilişkin değerlendirmelerini paylaşan Rebellion Kurucu Ortağı Alex Sagrado ise “Yeni dönemde Papara ve Rebellion ürün geliştirme stratejilerinde finansal teknolojileri giderek daha şeffaf ve kullanışlı hale getirmek, finansın herkes için ve aynı zamanda kişisel olduğuna dair bir kabulle her bireye en iyi deneyimi sunmak gibi yaklaşımları paylaşmayı sürdürecek. Bu sayede kullanıcıların günlük yaşamla bütünleşen, nitelikli, erişilebilir ve hızlı bir deneyim talebine yanıt verilebilecek” diye konuştu.

Papara CEO’su Emre Kenci, Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde bu yıl Avrupa’da iki şirket satın alacaklarını duyurmuştu. 

Papara CEO’su Emre Kenci de geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Uludağ Ekonomi Zirvesi’ndeki konuşmasında, Papara’nın küresel pazarlarda rekabet edebilme potansiyeline inandıklarını vurgulayarak 2023 içinde Avrupa’da iki şirket satın alacaklarını duyurmuştu. Rebellion, Papara’nın 2023’te Avrupa’da tamamladığı ilk satın alma anlaşması oldu.

Neobanklar geleneksel finansal hizmetlere meydan okuyor

Fiziksel şubeleri olmadan, yalnızca mobil ve internet tabanla platformlarda faaliyet gösteren ve geleneksel bankalar olmayan neobank’ler, teknolojinin gücüyle geleneksel finansal hizmetlere meydan okuyan finansal teknoloji şirketlerini tanımlıyor.

Papara, 2016 Nisan ayında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan “elektronik para kuruluşu” olarak faaliyet göstermek üzere aldığı izinle aynı ağustos ayında faaliyetlerine başladı. MasterCard, Visa ve Bankalararası Kart Merkezi üyesi olarak Türkiye’de ilk defa bankaya bağımlı olmayan MasterCard logolu bir ön ödemeli kart üretip kullanıma sunan Papara, bugün 500 kişilik bir ekiple 15 milyon kullanıcıya hizmet veriyor. Ahmed Faruk Karslı tarafından kurulan Papara’da milyonlarca kullanıcı her gün yüz binlerce işlem gerçekleştiriyor.

Y ve Z kuşağına mensup kullanıcılara bankadan bağımsız bir finansal deneyim için para transferi, ön ödemeli kart, cashback gibi finansal ürün ve hizmetler sunan Rebellion, 2017’de Sergio Cerro ve Alex Sagrado tarafından kuruldu.

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.