Perpa’da navigasyonsuz olmaz

Perpa yönetiminin eleştirileri dikkate alarak geliştirdiği 'bina içi navigasyon sistemi' sayesinde müşteriler istedikleri dükkanı kolaylık bulabiliyorlar. Aksi takdirde dev binada kaybolmak kolay.

Ekonomi 26 Haziran 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
En çok kullanılan giriş kapısı 8. katta olan ve ara katlarına arabayla çıkılabilen bu devasa Perpa ticaret kompleksi, 3 kat birden çıkan yürüyen merdiveni gibi sıra dışı özellikleriyle ilk gelenleri şaşırtıyor bir o kadar da zorluyor.

Yüzlerce yıldır İstanbul’da ticaretin merkezi Karaköy’deki Perşembe Pazarı’nı taşımak için döneminin en büyük mimari projesi olarak inşa edilen Perpa, ticaret hacminin yanı sıra ilk kez girenler bir yana esnafların bile giriş ve çıkışı öğrenmesinin uzun zaman aldığı, labirente benzeyen karmaşık mimarisiyle ilgi görüyor.

AA’nın haberine göre Perpa’da güvenlik sistemlerinden hırdavata, robotik teknolojiden otomotiv sektörüne kadar birçok alanda alıcı ve satıcı buluşurken, her 3 katta bir otopark, depo ve dükkanlar bulunuyor.

Perpa ile Karaköy’deki bütün iş yerlerinin bir binaya sığdırılması hedeflenmiş.

Ara katlara arabayla çıkılabiliyor

En çok kullanılan giriş kapısı 8. katta bulunan ve ara katlarına arabayla çıkılabilen bu devasa ticaret kompleksi, 3 kat birden çıkan yürüyen merdiveni gibi sıra dışı özellikleriyle ilk gelenleri şaşırtırken bir o kadar da zorluyor.

Müşteriler, istediği dükkânı, Perpa yönetiminin eleştirileri dikkate alarak geliştirdiği “bina içi navigasyon sistemi” sayesinde bulabiliyor. Ancak dev binadan ayrılmak dükkân bulmak kadar kolay olmuyor.

Karaköy'de tarihi Beyazıt Han göz göre göre çöktü, İstanbul'da belediye ile Kültür Bakanlığı kavga ettiKaraköy’de tarihi Beyazıt Han göz göre göre çöktü, İstanbul’da belediye ile Kültür Bakanlığı kavga etti

‘Karaköy’e alternatif olarak ortaya çıktı’

Perpa Kooperatifi ve Perpa B Blok Başkanı Hacı Demir, Perpa’yı, 1980’lerde Karaköy’ün karmaşık yapısı, trafik ve güvenlik sorunları nedeniyle bir alternatif arayışının ortaya çıkardığını söyledi. Perpa’nın, Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın girişimleriyle yapıldığını ve 4 bin 700 kişinin ortak malı olduğunu belirten Demir, “O dönemde Karaköy’deki bütün iş yerlerinin bir binaya sığdırılması hedeflendi. Mimaride dükkanlar tripleks. Giriş kata araç yanaşır depoya koyar, üst kat teşhir, onun üst katı da yazıhane olarak planlandı. Perpa’da 2, 4, 7 ve 10. katlara kadar araçlarınızla çıkabilirsiniz. Yoksa 4 bin 707 dükkânın mal sevki nasıl sağlanacak? O dönemki mimarların asıl hedefi buydu. Malın sevkiyat alanları, insanların dolaşım katları değil. 2, 5, 8, 11 ve 13 ise ana katlardır. Temel amaç bütün sistemin kolaylaştırılmasıdır.” diye konuştu.

 

Perpa’da her 3 katta bir otopark, depo ve dükkanlar bulunuyor.

Perpa’nın kurulduğu günden bu yana ticaret hacmi ve ürün çeşitliliğiyle Türkiye ekonomisine yön verdiğini dile getiren Demir, şöyle devam etti:

“Perpa’da çok ciddi bir iktisadi hayat var. Doluluk oranımız yüzde 98. Yüzde 2 ise kısa süreli boşalma kaynaklı. Perpa, tüccara sunulabilecek tüm altyapıya sahip. 24 saat güvenlik var. Güvenlik, kendi elemanlarımız, para transferi için 12 banka şubemiz var. Bütün kargo şirketlerinin 2 şubesi bulunuyor. Yerinizden kalkmadan kargonuzu alıp, gönderir. 25 bin çalışan var. Günlük 50 binden fazla misafirimiz var. 14 bin araç sirkülasyonunu sorunsuz sağlıyoruz. 1986’nın mimarisiyle çok profesyonelce düşünülerek yapılmış bir bina.”

‘Burayı çözmem 4-5 senemi aldı’

Perpa’nın esnafı ve müşterileri ise bu devasa yapı ve farklı mimari nedeniyle çoğu zaman aradıkları dükkanı bulmakta zorlanıyor. Perpa’da 10 yıldır esnaflık yapan Emrah Yeşil, “Ulaşım konusunda çok iyi bir yerde, metrobüsle geliyorsun. Burada 10’uncu yılım. Burayı çözmem 4-5 yılımı aldı. Hala bilmediğim yerler var. Yeni ziyaretçiler bazı dükkanları bulmakta zorlanıyor. Müşterilerimden bazıları bulamıyor.” diye konuştu. Esnaf Recep Ofluoğlu, bu kadar dükkânın bulunduğu yerde yaşanan zorluğun normal olduğunu söyledi.

Elektrik malzemesi dükkânı sahibi Ahmet Can, “Yürüyen merdivene binerseniz 3 kat birden çıkıyorsunuz. İnmek isterseniz de 3 kat birden inersiniz. Benim arkadaşım kayboldu, beni bulamadı, bana yerini tarif etti, ben onu buldum.” diyerek yaşadığı zorluğu dile getirdi.

26 yıldır Perpa’da çalışan bir başka esnaf ise “Bir kişi geldi bana 3 saat dolaşmış çıkmak için. Yanıma geldi Allah rızası için beni buradan çıkar. Yemin etti bir daha buraya girersem diye” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

25 bin kişinin çalıştığı Perpa güvenlik sistemlerinden hırdavata, robotik teknolojiden otomotiv sektörüne kadar birçok alanda alıcı ve satıcıyı buluşturuyor.

‘Burayı müşterinin de bulması lazım’

Perpa’da ofisi bulunan bir avukat ise “Tokat’tan İstanbul’a geldim. Burayı çözmek 3 ayımı aydı. Sonra Perpa’ya geldim. Burayı çözmek de 3 ayımı aldı. Önce İstanbul, sonra Perpa…” diye konuştu. Perpa’ya gelen ismini vermek istemeyen bir müşteri de “Burayı esnaf çözer ama müşterinin de bulması lazım. Ben ayda bir gelsem bir daha bulamam. Sen beni bir daha burada bulamazsın mesela. İmkanı yok. Ben burada tanıştığım esnafı bir daha tanıyamıyorum, bulamıyorum.” Dedi.

‘Ben kayboldum, arkadaşımı aradım’

Bir arkadaşının yanına geldiğini söyleyen Ahmet Kara, “Ben kayboldum, arkadaşımı aradım. O gelip beni aldı.” diyerek Perpa’nın karmaşık yapısına dikkati çekti. Perpa’nın mimarisinin zor ama bilimsel olduğunu söyleyen satış temsilcisi Murat Can, “İlk haftam zordu. Mantığını çözdükten sonra istediğiniz yeri bulmak kolay. Olması gereken dizayn bu bence. Sadece gelenlerin mantık yürütmesi gerekiyor.” dedi.

 

 

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.