Rüşvetle suçlanan Slovakya Merkez Bankası Başkanı ‘İstifa etmem’ dedi

Rüşvet vermekle suçlanan Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir, "Ben yanlış bir şey yapmadım" diyerek görevi bırakmayacağını açıkladı. Kazimir'in birçok özel şirketin vergi denetimiyle ilgili olarak vergi dairesi başkanına 48 bin euro rüşvet ödediği iddia ediliyor.

Ekonomi 6 Temmuz 2023
Bu haber 1 yıl önce yayınlandı
48 bin euro rüşvet vermek suçlanan Peter Kazimir, "Ben yanlış bir şey yapmadım" diyerek istifa etmeyi reddetti.

Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir, hakkındaki rüşvet suçlamalarına rağmen görevi bırakmayacağını açıkladı. Kazimir, birçok özel şirketin vergi denetimiyle ilgili olarak vergi dairesi başkanına 48 bin euro rüşvet ödemekle suçlanıyor. Suçlu bulunması halinde 5 yıl hapis cezası öngörülen Kazimir ise suçlamaları yasa dışı ve uydurma olarak değerlendirdiğini söyledi.

Kazimir, Avrupa Birliği’nin ortak para birimi euroyu kullanan 20 ülkeden biri olan Slovakya’nın Merkez Bankası Başkanı olarak Avrupa Merkez Bankası’nın da ana karar alma mekanizmasının üyelerinden biri konumunda. Slovakya’da eski Başbakan ve İçişleri Bakanı hakkında “suç örgütü kurmak”tan soruşturma açıldı.

Skandallarıyla İtalya'yı sallamıştı: 'Siyasetin İsa'sı' Berlusconi yaşamını yitirdiSkandallarıyla İtalya’yı sallamıştı: ‘Siyasetin İsa’sı’ Berlusconi yaşamını yitirdi

Pazartesi günü başkent Bratislava yakınlarındaki bir mahkemede başlayan dava öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada “İstifa etmeyeceğim. Ve neden biliyor musunuz? Çünkü yanlış bir şey yapmadım” dedi.

Dava, Kazimir’in 2012-2019 yılları arasında Başbakan Robert Fico’nun solcu hükümetinde maliye bakanı olarak görev yaptığı döneme dayanıyor ve Fico hükümetindeki bir bakan aleyhine açılan ilk bu ilk dava olma özelliğini taşıyor. Fico’nun partisinin eylül ayında yapılacak olan genel seçimlerde yeniden zafer kazanması yüksek olasılık olarak görülüyor.

Trump söz verdi: Suçlu bulunsa bile adaylıktan vazgeçmeyecekTrump söz verdi: Suçlu bulunsa bile adaylıktan vazgeçmeyecek

 

10Haber bültenine üye olun, gündem özeti her sabah mailinize gelsin.